Yatırım yapmaya başla!

Newmont Dünyanın En Büyük Altın Üreticisini Yaratmak için Rakibini Satın Alıyor

Newmont Mining, Goldcorp’u 10 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın alacağını ve bunun dünyanın en büyük altın üreticisini yaratacağını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Newmont Dünyanın En Büyük Altın Üreticisini Yaratmak için Rakibini Satın Alıyor

Denver merkezli altın üreticisi Newmont Mining, kendisinden daha küçük rakibi Goldcorp’u 10 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın alacağını ve bunun dünyanın en büyük altın üreticisini yaratacağını açıkladı.

Söz konusu anlaşma, Barrick Gold’un geçen yıl maliyetleri azaltmak için Randgold Resources’ı satın almayı kabul etmesinden bu yana madencilik sektöründeki ikinci yüksek profilli birleşme olarak belirtildi. Altın madenciliği sektörü son aylarda yetersiz sermaye yönetimi nedeniyle yatırımcıların eleştirilerine maruz kaldı ve bu durum düşen altın rezervleri ile yüksek çıkartma maliyetleriyle birleşince madencileri maliyet uygunluğu için harekete geçirdi.

Goldcorp CEO’su David Garofalo da yaptığı açıklamada, “Goldcorp’u Newmont ile birleştirmenin stratejik mantığı pek çok seviyede ikna edici” dedi.

Newmont Goldcorp Satın Alma Ayriyeten haberde kombine şirketin önümüzdeki 10 yıl içinde 6 ila 7 milyon ons altın üretmesinin beklendiği bilgilerine yer verildi. 2017 yılında Newmont 5.3 milyon ons altın üretirken
Goldcorp’un 2.6 milyon ons altın çıkardığı hatırlatıldı. Anlaşma kapsamında Newmont’un hisselerinin 0.3280’ını ve her Goldcorp hissesi için 0.02 dolar teklif edeceği de söylendi.

Kombine şirketin rezervleri ve kaynakları bakımından altın sektörünün en büyüğünü temsil edeceği, ayrıca Amerika, Avustralya ve Gana’daki elverişli maden bölgelerinde bulunacağı belirtildi.

Newmont Goldcorp Satın Alma 10 Milyar Dolar Hissedarlara hisse başına en büyük altın rezervini sağlamanın yanı sıra Newmont Goldcorp’un üst düzey altın üreticileri arasında en yüksek yıllık temettü teklifini sunacağı da aktarıldı.

Goldcorp’un ABD’de listelenen hisse senetleri Pazartesi günü açılış öncesi işlemlerde yüzde 13 artarken Newmont Mining’in hisseleri yüzde 2.6 seviyesinde azaldı. Newmont’un CEO’su Gary Goldberg anlaşmayla ilgili açıklamasında; “bu kombinasyon en iyi varlıklar, insanlar, beklentiler ve değer yaratma fırsatları ile dünyanın lider altın işini yaratacak” ifadelerini kullandı.

Kombinasyonun Newmont’un net aktif değerine ve hisse başına nakit akışına derhal katılacağını öngören CEO; “Performansımızı arttırmak için fırsatları sürekli gözden geçiriyoruz ve bu kombinasyonun hissedarlarımıza, çalışanlarımıza, ev sahibi ülkelere, topluluklara üstün ve sürdürülebilir değer sağlamanın en umut verici yolunu temsil ettiğine inanıyoruz.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum