Yatırım yapmaya başla!

New York Yeni Yeteneklerin ve Girişim Sermayesinin Havuzu Oldu

"World's Best Tech Cities" Araştırmasının 2019 yılı sonuçlarına göre; New York yeni yeteneklerin ve girişim sermayesinin havuzu oldu. İşte araştırmadan detaylar;
New York Yeni Yeteneklerin ve Girişim Sermayesinin Havuzu Oldu

İngiltere merkezli gayrimenkul danışmanlığı kuruşu Savills’in “World’s Best Tech Cities” araştırmasının 2019 sonuçları yayımlandı. Teknoloji alanında önde gelen 30 şehrin 100 farklı kritere göre değerlendirildiği araştırmaya göre; dünyada teknoloji için en iyi şehrin New York olduğu sonucu elde edildi.

New York, dünya genelinde teknoloji denilince ilk akla gelen Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan San Francisco’yu geride bıraktı.

New York San Francisco'yu Geride BıraktıRaporda şehirler; yatırım ortamı, iş yapma kolaylığı, Ar-Ge ve inovasyon yatırımları, vergi ve benzeri yasal düzenlemeler, teknolojik altyapısı, girişim sermayesi ve teknoloji sektörünün şehirdeki boyutu ve benzeri faktörlerine göre incelendi. Aynı zamanda şehirdeki yaşam koşulları ve maliyeti, eğitim seviyesi, yetenek havuzu, göç ve yetenekli çalışanlar açısından çekiciliği, konut ve iş yeri kiraları, metro başta olmak üzere toplu taşıma altyapısı ve hatta kahve fiyatlaı gibi kriterlere göre değerlendirildi.

Savills listesine Güney Afrika’dan Cape Town, Şili’den Santiago ve Arjantin’den Buenos Aires gibi şehirler de girdi.

Cape Town Listeye GirdiNew York’un liderlik elde etmesinde; girişim sermayesi hacmi, yetenek havuzu ve sunulan fırsatlar gibi özellikleri ön plana çıktı. Bunların yanında New York’un iş ve yaşam dengesi açısından avantajlı konumu, teknoloji devlerini de cezbetti. Geçen yılın Kasım ayında Amazon, 25 bin çalışanını barındıracak yeni merkezini New York’ta kurmayı planladığını duyurmuştu. Google ve Apple ise şehirdeki faaliyetlerini genişletme kararı almıştı.

San Francisco’nun tahtını New York’a kaptırmasının nedeni ise fazlasıyla yüksek ve maliyetli olan emlak fiyatları ile kiralama işlemleri oldu.

San Francisco Emlak Fiyatları ile GerilediSan Francisco, hem konut hem de iş yeri kiralamanın en maliyetli olduğu kent olarak biliniyor. Buna göre; San Francisco’da bir evin haftalık ortalama kirası 720 dolara çıktı. Bu rakam ofis kiralamada 1050 doları buluyor.

Çin’den Pekin ise teknoloji sektöründe özellikle start-up açısından kilit öneme sahip olan girişim sermayesi yatırımlarında diğer şehirlere fark atmış durumda. 2018 yılında Pekin, yıllık 34 milyar dolarlık girişim sermayesi çekmeyi başarmıştı. Teknoloji alanında en büyük 30 şehrin 2012 yılında toplam 37 milyar dolar olan aldıkları girişim sermayesi yatırım tutarı, 2018 yılında 207,8 milyar dolara yükseldi.

Savills tarafından yapılan yorumda ise teknoloji kentlerinin diğer küresel merkezlerden daha iyi performans gösterdiğine değinildi.

Küresel Merkezlerden Daha İyi PerformansSavills, “30 Teknoloji Şehri’nde GSYİH önümüzdeki 10 yılda yüzde 36 oranında, diğer gelişmiş ülkelerde ise yüzde 19 oranında artacağı tahmin edilmektedir,” ifadelerini kullandı. New York’un derin bir yetenek havuzuna erişim ve küresel ticaret merkezi olarak tanınması özellikleri ile küresel lider olduğunu açıkladı.

Çin’in teknoloji kentlerinin ise hızla yükseldiğini ve şu anda risk sermayesi yatırımlarının ABD’deki benzerlerinden daha yüksek bir paya sahip olduğunu belirtti. Pekin’in son 3 yılda ortalama 34 milyar dolarlık risk sermayesi kaydettiğini, bu miktarın New York ve San Francisco’dan daha yüksek olduğunu ifade etti.

Londra’nın da ulaşım yenilikleri, bisiklete binmeye ve yürümeye elverişli bir kent formu sayesinde ilk sırada olduğu belirtildi.

Londra Ulaşım Yenilikleri ile YükseldiLondra’nın hareketlilik ve sakinlik alanlarındaki güçlü performans sayesinde dünya genelinde 3. oldu. Avrupa’da ise 2018’de Paris’ten 3 kat daha fazla risk sermayesi yatırımı ile bölgenin baskın teknoloji merkezi olmaya devam ettiği belirtildi.

Savills’in üçüncü baskısı olan araştırmada, beş anakara Çin şehrinin ilk kez sıralamaya alındığını belirtti. Diğer yeni girenlerle birlikte toplam teknoloji şehirlerinin 30’a yükseldiğini söyledi. İnovasyon için test edilmiş teknoloji şehirlerinin, ulaşım zorluklarını çözmede ön sırada yer aldıklarını ifade eden Savills, ne kadar etkili olduklarını ve nasıl karşılaştırdıklarını değerlendirmek için bu yıl yeni bir mobilite kategorisi eklediklerini açıkladı

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum