Yatırım yapmaya başla!

Nevşehir’de Yetiştirilen Çilekler Arap Ülkelerine İhraç Ediliyor

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde girişimci Murat Avcı (38) tarafından yetiştirilen 100 ton civarındaki çileklerin büyük bir kısmı Arap ülkelerine ihraç ediliyor. Detaylar aşağıda;
Nevşehir’de Yetiştirilen Çilekler Arap Ülkelerine İhraç Ediliyor

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde yaşayan, evli ve bir çocuk babası Murat Avcı bundan 3 yıl önce kendi firmasını kurdu ve 50 bin metrekarelik bir alanda çilek üretmeye başladı. Yılda yaklaşık 100 tona yakın çilek üreten genç girişimci, iç piyasanın yanında Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar gibi ülkelere de ürün ihraç etmeye başladı.

Avcı, yaklaşık 30 kişiye istihdam sağladı ve gelen talepleri karşılamakta zorlanmaya başlayınca 100 bin metrekarelik bir alanı daha almak için adım attı.

Avcı Yaklaşık 30 Kişiye İstihdam SağladıBundan 3 yıl önce kendi firmasını kurarak çilek üretimine başladığını ifade eden Avcı, ilk etapta Türkiye’nin farklı noktalarına, daha sonra ise Arap ülkelerine çilek gönderdiğini bildirdi. Geçtiğimiz günlerde ise Aydın’ın Sultanhisar  yetiştirilen çileklerin bir kısmı iç pazara olmak üzere çoğunluğunun Rusya’ya ihracatının gerçekleştirildiği öğrenilmişti. Bu bölgede üretilen çilek miktarı ise yılda 500 ton olarak belirlenmişti.

“Yılda 100 tona yakın çilek üretimimiz var. Ancak gelen talepleri karşılamakta oldukça zorlanıyorum. Çilek üretim tarlasında 30 kişi gündelikçi işçi olarak çalıyor. Bu yıl sonuna kadar 100 bin metrekarelik bir alanı daha çilek üretimine açarak üretimimizi yıllık 300 ton civarına yükseltmeyi planlıyorum.” ifadelerini kaydederken, yeni oluşturulacak çilek üretim alanıyla birlikte çalışan eleman sayısını da artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Avcı, çilek üretiminin oldukça zahmetli olduğunu aktarırken bu süreçte çok zor zamanlar geçirdiğini, fakat yaptığı işe inandığını açıkladı.

Çilek Üretimi Oldukça ZahmetliAçıklamasını sürdüren genç girişimci, tarım ürünlerinin geliştirilmesi yönünde Derinkuyu ilçesinin bir model olacağına yürekten inandıklarını söyledi ve geleceğe dair umutlu olduğunu aktardı. Geçmişte Derinkuyu ilçesinin Türkiye’nin patates ambarı olarak da bilindiğini, son dönemlerde ilçede artık yeşil fasulye yetiştiriciliğinin de yaygın olduğunu ve bununla birlikte yoğun bir şekilde üretim sağlandığını belirtti.

Ardından, ortaya koyulan bu çalışma sayesinde ilçede çilek üretiminin hissedilir derecede artış gösterdiğini aktardı. Avcı, son olarak imkanlar ölçüsünde tarımsal üretimin çeşitlendirilmesi yönünde, üreticiler olarak gereken gayreti göstereceklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum