Yatırım yapmaya başla!

Netflix ve YouTube’un Yeni Rakiplerin Çıkmasıyla İzlenme Paylarının Azalacağı İddia Edildi

Dijital yayın platformları arasındaki rekabette önümüzdeki iki yıla dair dikkat çeken tahminler yapıldı.
Netflix ve YouTube’un Yeni Rakiplerin Çıkmasıyla İzlenme Paylarının Azalacağı İddia Edildi

Teknolojinin ve internet kullanımının yaygınlaşması farklı uygulamaların hayatımıza girmesine zemin hazırlıyor. Mobil cihazların da bu alanda süreci çok daha hızlandırdığı görülüyor. İnsanlar dijital platformlar üzerinden içerikler izliyor ve bu da rekabetin artmasına neden oluyor. Çevrimiçi yayın platformu olarak akla ilk gelen servis ABD merkezli Netflix’i gösterebiliriz. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan platforma sürekli özgün içerikler ekleniyor ve sınırsız bir kütüphane sunuluyor.

Şirketin elde ettiği bu başarı başka firmaların da yeni platformlar geliştirmesine neden oluyor. Bu yıl itibariyle Apple TV+ ve Disney+ gibi yeni servisler tanıtıldı ve kısa süre önce kullanıma sunuldu. Kullanıcıların izleme alışkanlıklarının büyük bölümünü bugün itibariyle Netflix ve YouTube oluşturuyor. Ancak hazırlanan raporlar yakın gelecekte izlenme paylarının değişeceğini iddia ediyor. Bu değişimin odağında ise yeni rakiplerin ortaya çıkması yer alıyor.

Dengeler Değişebilir

Dengeler Değişebilir

Araştırma şirketi eMarketer tarafından hazırlanan rapor çevrimiçi yayın pazarının önümüzdeki dönemde nasıl değişeceğine dair tahminlerde bulundu. Bugün itibariyle Netflix ve YouTube pazarın çok büyük bir bölümünü elinde tutuyor. Ancak Disney+ ve Apple TV+ gibi rakiplerin önümüzdeki günlerde izlenme oranlarını artıracağı ve bunun Netflix, YouTube gibi sektörün önde gelen şirketlerine olumsuz yönde yansıyacağı tahmin ediliyor.

Araştırma Netflix ve YouTube’un uzun süre liderliğini sürdüreceğinin altını çiziyor. 2018 yılı için yapılan araştırmada Netflix’in günlük ortalama izlenme süresi 23.2 dakika olarak açıklanmış ve 22.3 dakika izlenen YouTube’u geride bıraktığı ortaya çıkmıştı. eMarketer Netflix’in 2020 yılı izlenme oranlarına dair tahminlerde de bulundu.

Buna göre şirket önümüzdeki yıl günlük ortalama olarak 29 dakika izlenecek ancak video izlenme payının yüzde 6.1 düşmesi bekleniyor. Oranların bu şekilde değişecek olması rakiplerin daha da güçleneceğini gösteriyor.

Yeni tanıtılan AppleTV+ ve Disney+’ın izlenme paylarının önümüzdeki iki yıl içerisinde artması ve bunun Netflix, YouTube gibi devlerin payında azalmaya neden olacağı belirtiliyor. eMarketer adına değerlendirmede bulunan analist Ross Benes, “Amerikalılar Netflix’i izlemek için daha fazla zaman harcamasına rağmen, yeni yayıncılar çıktıkça insanların ilgisi de daha fazla bölünecek. Video akış sektörü kalabalıklaşacak, bu da insanların Netflix’e ayırdığı zamanın payını azaltacak” diye konuştu.

Rekabet Artacak

Rekabet Artacak

Yapılan araştırmalar Netflix’in bu yıl izlenme süresinin yüzde 27’ye ulaşarak en yüksek seviyeyi göreceği yönünde. Bu oranın iki yıl içerisinde yüzde 21’lere düşmesi bekleniyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde WarnerMedia’nın girişimi olan HBO Max tanıtılmış ve 2020 yılında hizmet vermeye başlayacağı duyurulmuştu. Yeni bir rakibin pazara girmesi ile beraber Netflix ve YouTube’un pastasının bölüneceği söylenebilir. Yine de her iki video devinin de pazarın lideri olacağı rahatlıkla söylenebilir.

Araştırmayı yapan eMaketer, insanların internet ortamında geçirdikleri zamanın yüzde 25’inden fazlasını video izleyek geçirdiğini belirtiyor. Büyüyen dijital platformlar ile insanların izleme alışkanlıklarının sürekli değiştiğine tanık oluyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum