Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Netflix Video Yayınlarına Oynatma Hızını Ayarlama Özelliğini Getiriyor

Yayın platformu Netflix’e oynatma hızını ayarlama özelliği geliyor. Şirket özelliği Android uygulamasında test ediyor.
Netflix Video Yayınlarına Oynatma Hızını Ayarlama Özelliğini Getiriyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli çevrimiçi yayın platformu Netflix, dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sayısız içerik sunuyor. Pazarın büyük bölümünü elinde tutan şirket orijinal içeriklerine büyük bütçe ayırıyor. Geçtiğimiz günlerde şirketten yapılan açıklamada orijinal yapımlar için 2 milyar dolar daha borçlanma yapılacağı duyurulmuştu. Özgün içeriklere yönelik büyük yatırım yapan şirket, kullanım deneyimini artırmak adına da sürekli yeni özellikler geliştiriyor.

Bilindiği üzere günümüzde pek çok video servisinde oynatma hızı ayarlanabiliyor. Bu zamana kadar pek çok Netflix kullanıcısı bu özelliğin platforma gelmesini talep ediyordu. Ekip kullanıcıların beklediği oynatma hızı ayarlama özelliğini Android uygulaması üzerinde test etmeye başladı. Paylaşılan bir görsel ise oynatma hızına dair detayları ortaya koydu.

Netflix’e Oynatma Hızı Özelliği Geliyor

Netflix’e Oynatma Hızı Özelliği Geliyor

Global pazarda 150 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan Netflix, gelirlerini katlamaya devam ediyor ve yeni özellikler geliştirmekten geri durmuyor. Gelecek olan son özellik kullanıcıların kısa sürede daha fazla içerik izlemesine imkan sağlayacak. Oynatma hızı özelliği Android platformunda test edilmeye başlandı. Kullanıcılar bu araç sayesinde içerikleri 0.5x’e kadar yavaşlatma ya da 1.5x’e kadar hızlandırma imkanına sahip olacak.

Bu sayede herhangi bir sahneyi kullanıcılar yavaş çekimde izleme imkanına kavuşacak. Bu özellik başta YouTube olmak üzere pek çok video uygulamasında yaygın olarak kullanılıyor. Netflix gibi popüler bir mecrada bugüne kadar bu özelliğin gelmemiş olması eleştiri konusu olmaya başlamıştı. Android uygulamasında test edilen özelliğin önümüzdeki günlerde iOS, masaüstü ve Android TV platformları için dağıtılması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Netflix ve Spotify’dan Acil Uyarı Talebi

Netflix ve Spotify’dan Acil Uyarı Talebi

Çevrimiçi uygulamalar her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Netflix ve Spotify’ın da kendi alanlarında başı çeken platformlar olduğunu söyleyebiliriz. Uygulamaların bu denli yaygın hale gelmesi farklı fikirlerin gündeme gelmesine neden oluyor. ABD’de senatörler Brian Schatz ve John Thune, her iki platformun da acil durum uyarılarını göstermelerini talep eden bir yasa tasarısı hazırladı.

Tasarının ortaya çıkma sebebinin altında ise geçtiğimiz yıl Hawaii’ye füze atılacağına dair bir asılsız haberin yayılması yatıyor. Senatör Schatz konuyla ilgili açıklamasında “Geçen yıl Hawaii’ye bir füze uyarısı çıktığında, bazı insanlar hiçbir zaman telefonlarından mesaj alamadılar. Bazıları da televizyonlarından ve radyolarından kaçırdılar. Yanlış bir alarm olmasına rağmen, füze uyarısı insanların acil durum uyarıları almaları konusundaki gerçek kusurları ortaya çıkardı. Gerçek bir acil durum halinde, bu uyarılar hayat kurtarabilir, bu yüzden doğru olanı yapmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.” diye konuştu.

READI Yasası adı altında konmak istenen bu kural ile Netflix, Spotify, Apple TV+ ve Disney+ gibi çevrimiçi platformların acil durum mesajlarını yayınlaması isteniyor. Mobil cihaz kullanımının son derece yaygın olması ve gönderilen bildirimlerin oldukça önemli hale gelmesi böyle bir talebin olmasına zemin hazırlıyor. Önümüzdeki günlerde tasarının kabul edilip edilmeyeceği netleşmiş olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.