Yatırım yapmaya başla!

Netflix Üçüncü Çeyrekte Abone Sayısını Artırmaya Devam Etti

Yayın servisi Netflix 2020’nin üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Yavaşlayan büyümeye rağmen abone sayısı artmaya devam ediyor.
Netflix Üçüncü Çeyrekte Abone Sayısını Artırmaya Devam Etti

ABD’li yayın servisi Netflix son yıllarda yaşadığı hızlı büyüme ile dikkat çekiyor. Çok sayıda özgün yapıma sahip olan platform kendisine ait olmayan içeriklere de fazlasıyla yer veriyor. İnternetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber dijital platformlar da hayatımızda daha fazla yer tutmaya başladı.

Geçtiğimiz aylarda tüm dünya COVID-19 pandemisinin etkilerini yoğun olarak hissetti. Ülkelerde uygulanan karantinalar ile beraber insanlar evlerine kapandı ve Netflix’in abone sayısında büyük bir artış yaşanmıştı.

Bu artış yılın ikinci çeyrek verilerinde de kendisini göstermişti. O dönem yapılan açıklamada platformun 10 milyon yeni abone kazandığı açıklanmıştı. Aradan geçen üç aylık zaman diliminde büyümenin devam ettiği görülüyor. Yayın servisi 2020’nin üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Büyümedeki yavaşlama dikkat çekerken, abone sayısındaki artış sürdü.

Netflix Üçüncü Çeyrek Verilerini Açıkladı

Netflix Üçüncü Çeyrek Verilerini Açıkladı

Yılın üçüncü çeyrek verilerine göre Netflix’in net abone kazancı 2.2 milyon oldu. Yayın servisi bu rakamın 2.5 milyon olacağını tahmin ediyordu. Elde edilen gelir ise beklentilerin üzerinde oldu. Şirket bu çeyrekte 6.44 milyar dolar gelir sağladı. Netflix’in yeni içerikler ile kullanıcıların karşısına çıkmasının önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Yayın servisinden hissedarlarına gönderilen açıklamada, “Pandemi ve etkileri öngörüde bulunmayı fazlasıyla zorlaştırıyor. Ancak 2021 ile birlikte dünya normalleştikçe büyümemizin de COVID öncesi seviyelere dönmesini bekliyoruz. 2021’in ilk yarısında net abone kazancımızın 2020’deki büyük artışa kıyasla daha düşük bir seviyede olmasını öngörüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Pandeminin ilk dönemlerinde Netflix’in özgün içeriklerinin çekimleri büyük ölçüde tamamlanmıştı. Ancak ilerleyen dönemde Hollywood başta olmak üzere sinema sektörü durma noktasına geldi. Bu durum Netflix’in yeni içeriklerinin de üretimini olumsuz etkiledi. Şirketin abone sayısındaki artışını devam ettirmesi halinde orijinal içerikleri için ayırdığı bütçeyi yükselteceği tahmin ediliyor.

Tahminler Tutmadı

Tahminler Tutmadı

Haziran – Eylül ayları arasındaki zaman dilimini kapsayan üçüncü çeyrekteki büyüme beklentilerin çok altında kaldı. Abone sayısındaki artış hızında büyük düşüş yaşanması Netflix’in hisse fiyatlarına da  yansıdı. Şirketin hisse başına karı 1.74 dolar olarak açıklandı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 1.47 dolar seviyesindeydi.

Üçüncü çeyrek bilançosunun açıklanması ile beraber şirket hisseleri yüzde 9 değer kaybı yaşandı. Bu düşüşün başlıca sebebi ise verilerin tahminlerin altında kalması oldu. Netflix ikinci çeyrekteki büyük yükselişi sonrası bu çeyrek için beklentilerini yükseltmişti.

Hindistan’da Ücretsiz Deneme Süresi

Hindistan’da Ücretsiz Deneme Süresi

Yayın servisi abonelerin ilgisini çekmek adına iki ülkede ücretsiz deneme süresi başlattı. Daha önce ülkemiz dahil pek çok ülkede Netflix 30 günlük ücretsiz deneme süresi sunarak aboneleri kendisine çekiyordu. Ancak kullanıcıların bunu kötüye kullanması nedeniyle Netflix bu hamlesinden geri adım atmıştı.

Bu kararın ardından şirketten Hindistan için yeni bir hamle geldi. Ülkede yeni abone olacak kişiler için 2 günlük ücretsiz deneme süresi sunulacak. Netflix’in bu ülkede aboneleri kendisine çekmek için farklı stratejiler üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Şirketin üçüncü çeyrek finans raporu toplantısında bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan operasyondan sorumlu başkan yardımcısı Greg Peters, StreamFest adını verdikleri bu kampanyanın 4 Aralık’ta başlayacağını söyledi.

Netflix’ten bir temsilci ise alınan bu kararla ilgili, “Yeni üyelerin ilgisini çekmek ve onlara harika bir Netflix deneyimi sunmak için her zaman farklı pazarlama promosyonları arıyoruz.” açıklamasını yaptı. Kullanıcıların farklı kredi kartları ile yeni abonelikler açarak ücretsiz deneme süresini kötüye kullanması, Netflix’in bu uygulamasını sonlandırmasına neden olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum