Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Netflix Türkiye Yöneticisi Artanç Platforma Dair Dikkat Çeken Açıklamalar Yaptı

Popüler servis Netflix’in ülkemizdeki üst düzey yöneticilerinden Artanç Savaş önemli açıklamalarda bulundu.
Netflix Türkiye Yöneticisi Artanç Platforma Dair Dikkat Çeken Açıklamalar Yaptı
Yorum

İnternetin yaygınlaşması ve akıllı telefonların kullanım oranının hızla artması insanların alışkanlıklarında da değişiklikler yaşanmasına neden oluyor. Bu değişimlerin başında ise kullanıcıların çevrimiçi servislere olan ilgisinde olan artışı gösterebiliriz. Netflix, Spotify gibi dijital platformlar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu servisler dünya genelinde olduğu gibi ülkemizdeki kullanıcılar tarafından da büyük ilgi görüyor. Film, dizi ve belgesel izlemek isteyen insanların birinci tercihinin ise Netflix olduğunu söyleyebiliriz.

Son dönemde platformun karşısına Apple TV+ ve Disney+ gibi rakiplerin çıktığına tanık olsak da Netflix’in alanında lider olduğu biliniyor. ABD merkezli şirket 1997 yılından beri faaliyet gösteriyor ve 2016 yılında ülkemizdeki kullanıcılara da hizmet vermeye başladı.

Netflix İletişim Müdürü Artanç Savaş, Habertürk’e yaptığı açıklamada platform ile ilgili merak edilen pek çok soruyu yanıtladı. Savaş, Netflix’in ülkemizdeki kullanıcı sayısı ve yakın gelecekte yapılması düşünülen değişiklikler, sansür ve yerli yapımlara dair değerlendirmelerde bulundu.

Akıllı Telefonlardan Daha Fazla İzleniyor

Akıllı Telefonlardan Daha Fazla İzleniyor

Bilindiği üzere Netflix, bilgisayar, akıllı telefon ve akıllı televizyon platformları üzerinden izlenebiliyor. Netflix yöneticisi Savaş, platformu izleyen kullanıcıların ağırlıklı olarak akıllı telefon uygulamasını tercih ettiğini söyledi. Savaş ayrıca ülkemize Netflix’in toplam kullanıcı sayısının 1.5 milyon seviyesinde olduğunu ifade etti. Kullanıcıların yüzde 77’sinin içeriklieri mobil cihazlar üzerinden izlediğini belirten Savaş, izlenen içeriklerin ise diğer ülkelerdeki kullanıcılar ile benzerlik taşıdığını söyledi.

Netflix’in en gözde yapımları olan La Casa de Papel, Stranger Things, Dark, Narcos ve Black Mirror’un tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki kullanıcılar tarafından da büyük ilgi gördüğünü belirtiyor. Şirketin İletişim Müdürü Artanç, yakın gelecekte mobil kullanıcılara özel bir abonelik sunmayı düşünmediklerini de sözlerine ekledi. Geçtiğimiz günlerde bazı haber kaynaklarında popüler yayın servisinin böyle bir hazırlık içerisinde olduğu gündeme gelmişti.

Yerli Yapımlar Yolda

Yerli Yapımlar Yolda

Popüler yayın servisi ülkemizdeki 1.5 milyon kullanıcıya yönelik yerli yapımlar sunmayı ihmal etmiyor. Bu alanda ilk olarak Çağatay Ulusoy’un başrolünde olduğu Hakan: Muhafız dizisi iki sezonu ile Netflix’te yerini almıştı. Önümüzdeki yıldan itibaren yeni yerli yapımların Netflix’te yerini alması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Beren Saat’in başrolünde olduğu Atiye dizisinin fragmanı Netflix tarafından paylaşılmıştı. Dizi İstanbul, Göbeklitepe ve Nemrut arasında geçecek ve 27 Aralık’ta izleyici ile buluşacak.

Netflix İletişim Müdürü Artanç Savaş,gelecek yerli yapımların Atiye ile sınırlı olmadığını ve daha fazla içeriğin yerini alacağını söyledi. Artanç, daha önce duyurusu yapılan Aşk 101 adlı dizi ve senaristliğini Berkun Oya’nın yapacağı yeni bir dizinin daha geleceğini söyledi. 2020 yılı içerisinde ayrıca Fatih Sultan Mehmet dönemini konu alan bir belgeselin Netflix platformunda yerini alması bekleniyor.

Son dönemde sıkça tartışılan sansür konusuna da değinen Artanç, Netflix olarak hehrangi bir içeriğe sansür uygulamadıklarını söyledi. Ebeveynlerin platform üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacaklarını söyleyen Netflix yöneticisi, fragmanlarda çocukların etkilenmemesi adına bazı değişiklikler yaptıklarını belirtti.

Geçtiğimiz dönemde TBMM’de yapılan düzenleme ile çevrimiçi yayın servislerine RTÜK’ten lisans alma zorunluluğu getirilmişti. Yine RTÜK’e bu platformlarda yer alan içerikleri denetleme yetkisi verilmişti. Netflix ise geçtiğimiz günlerde Türkiye pazarına büyük önem verdiğini ve lisans başvurusunda bulunduğunu açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu