Yatırım yapmaya başla!

Netflix Türkiye’den Sansür Endişesi Olan İzleyicilerini Sevindirecek Açıklama Geldi

Yayın platformu Netflix yetkilisi Artan Savaş, RTÜK’ten kendilerine herhangi bir sansür talebi gelmediğini söyledi.
Netflix Türkiye’den Sansür Endişesi Olan İzleyicilerini Sevindirecek Açıklama Geldi

Son yıllarda internetin ve mobil cihazların yaygınlaşması ile berabe insanların alışkanlıklarında da büyük değişimler yaşanıyor. Bu değişimler arasında çevrimiçi servislerin büyük ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. ABD merkezli yayın platformu Netflix kısa sürede popüler oldu ve dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından izlenmeye başladı. Ülkemizde de son derece popüler olan yayın servisinin 1.5 milyon abonesi olduğu belirtiliyor.

Dijital platformlarda yer alan içeriklerin televizyon yayınlarına göre daha özgür olduğu biliniyor. Türkiye’de ise geçtiğimiz dönemde gündemde sıkça yer alan bir karar alındı. TBMM’den çıkan karar ile beraber ülkemizdeki Netflix, BluTV, YouTube gibi çevrimiçi platformlarda yer alan içeriklere RTÜK denetlemesi veren yasa çıkmış oldu.

Sıkça tartışılan bu değişiklik ile beraber internetteki içeriklere RTÜK sansürü mü geliyor sorusu insanların akıllarında yer etti. Bugüne kadar bu anlamda herhangi bir adım atılmış değil. Netflix Türkiye İletişim Müdürü Artnaç Savaş’tan gelen son açıklamalar da önümüzdeki süreçte böyle bir ihtimalin olmadığını gösteriyor.

Netflix’ten Sansür Açıklaması

Netflix’ten Sansür Açıklaması

Atiye dizisinin galasında Netfilix Türkiye İletişim Müdürü Artanç Savaş önemli açıklamalarda bulundu. Savaş Türkiye’de Netflix yayınlarına büyük ilgi olduğunun altını çizdi ve bugüne kadar RTÜK’ten kendilerine herhangi bir sansür talebi gelmediğini söyledi.

Savaş açıklamasında, “190 Netflix ülkesi ne izliyorsa Türkiye’de de o izleniyor. Son 1 yılda RTÜK’ü sık sık Ankara’da ziyaret ettik, uzun süren görüşmelerimiz oldu. Ancak bizden hiçbir dizi ya da filmle ilgili sansür talebinde bulunmadılar. Çocukların ulaşabileceği içerikler üzerine konuştuk. Bu konuyu da ebeveyn kilidiyle çözdük. Bu uygulamayı Türkiye dışında talep eden çok az ülke var” ifadelerine yer verdi.

Savaş, servise yeni bir zam geleceği ile ilgili soruya ise “Fiyatlarımız bu yıl 2 liralık zamla 19.99 ve 41.99 olarak güncellendi” yeni bir fiyat artışı gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Yerli İçerikler Yolda

Yerli İçerikler Yolda

Netflix’te izleyiciler için hemen her zevke hitap eden içeriklere rastlamak mümkün. Türkiye’deki kullanıcıların artması ile beraber Netflix’in yerli içeriklere de ağırlık verdiğine tanık oluyoruz. İlk olarak Çağatay Ulusoy’un başrolünde olduğu Hakan: Muhafız dizisi ile start veren Netflix, önümüzdeki yıl yeni yerli içerikler ile adından söz ettirecek. Şirket geçtiğimiz günlerde Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün başrolünü paylaştığı Atiye dizisinin duyurusunu yapmıştı.

Dizinin galası dün akşam gerçekleşti ve Netflix yetkilileri de bu etkinlikte hazır bulundu. Son günlerde RTÜK’e Netflix’teki içerikleri denetleme yetkisinin verilmesinin ardından sansür tartışmaları yaşanmıştı. Dizinin galesinde Netflix Türkiye ve CEE Bölgesi Uluslararası Yapımlar Direktörü Michael Azzolino, şirketin ülkemize dair yol haritasına dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de 1.5 milyonu aşkın izleyicileri olduğunu söyleyen Azzolino, bu sayının daha da artmasını beklediklerini söyledi. Hakan Muhafız’ın 4 ve 5. sezonlarının 2020 yılına geleceğini söyleyen Netflix yektilisi, Aşk 101 ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatının konu alındığı belgeselin de kısa zaman içerisinde izleyiciyle buluşacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum