Yatırım yapmaya başla!

Netflix Bugün Türkiye Pazarından Çekilebilir: Şirketten Açıklama Bekleniyor

Çevrimiçi yayın platformu Netflix’in RTÜK’e lisans başvurusu yapan şirketler arasında yer almaması farklı yorumlar yapılmasına neden oldu. Türkiye’den çekilebileceği iddia edilen şirketin gün içinde açıklama yapması bekleniyor.
Netflix Bugün Türkiye Pazarından Çekilebilir: Şirketten Açıklama Bekleniyor

Bilindiği üzere son dönemde internet yayınlarının RTÜK denetimine girmesi kamuoyunda sık konuşulan konular arasında yer alıyor. İnternet yayınları televizyon yapımlarına göre daha sansürsüz bir şekilde izleyiciye sunuluyor. Yılın ilk aylarından itibaren bu dijital platformlara RTÜK denetimi geleceğine dair gelişmeler yaşanmıştı. 1 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yeni düzenlemenin yayınlanması ile beraber internet yayın platformlarına RTÜK yetkisi hayata geçmiş oldu.

Ülkemizde yayın yapan internet platformları arasında en büyüğü şüphesiz Netflix. Bununla beraber BluTV, PuhuTV gibi yerli platformlar yine kullanıcılara çeşitli dizi ve filmler sunuyor. Yeni düzenleme ile platformların RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor. 1 Eylül itibariyle yönetmelik yürürlüğe girdi bu tarihe kadar yayın yapan platformların lisans başvurusunu yapmış olması gerekiyordu. Ancak Netflix Türkiye’den henüz herhangi bir başvuru yapılmadı. Gün içine şirketten açıklama yapılması bekleniyor.

Netflix, Türkiye Pazarından Çekiliyor mu?

Netflix, Türkiye Pazarından Çekiliyor mu?

ABD merkezli dijital yayın platformu dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Yürürlüğe giren RTÜK yönetmeliği sonrası şirketin ne yapacağı merak ediliyordu. Netflix’ten geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili yapılan açıklamalarda Türkiye pazarından çıkmak istemediklerine dair ifadeler yer almıştı. Bu ifadeler sonrası platformun yeni yönetmeliğe uyum sağlayacağı yorumları yapılmıştı.

Yeni yönetmelik 1 Eylül tarihi itibariyle yürürlüğe girdi ve bu tarihe kadar platformların lisans başvurusu yapmış olması gerekiyordu. Bugüne kadar yapılan başvurular toplamda 590’ı bulmuş durumda ve 298’inin internet rasyoları tarafından yapıldığı ifade edildi. Ancak dikkat çeken nokta başvuru yapan şirketler arasında Netflix’in yer almıyor olması.

Pek çok kullanıcı yapılmayan lisans başvurusu sonrası Netflix’in Türkiye pazarından çekilebileceğini tahmin ediyor. Yayın platformunun gün içerisinde sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Gözler Netflix’e Çevrildi

Gözler Netflix’e Çevrildi

Dünyanın önde gelen yayın platformu Netflix, ülkemizde büyük bir pazar payına sahip. Her geçen gün kullanıcı sayısını artıran platformun yeni yönetmelik sonrası nasıl bir strateji izleyeceği merak ediliyor. Şirketten daha önce ılımlı açıklamalar yapılmıştı ancak henüz lisans başvurusu yapılmaması ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmış değil. Gün içerisinde Netflix tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapılması bekleniyor.

RTÜK’ten geçtiğimiz hafta lisans başvuruları ile ilgili yapılan duyuruda, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesi uyarınca anılan Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde Üst Kurulumuza yapılması zorunlu bulunan başvurular 30 Ağustos 2019 Cuma, 31 Ağustos 2019 Cumartesi ve 1 Eylül 2019 Pazar günlerinde de alınmaya devam edilecektir.” ifadelerine yer verilmişti.

Netflix’in Türkiye pazarından çıkma ihtimali şüphesiz büyük yankı uyandıracaktır. Bununla beraber Hakan: Muhafız gibi Türk yapımı dizilerin akıbetinin ne olacağı da merak konusu olacaktır. Dünyaca ünlü yayın servisinin Türkiye ile ilgili nasıl bir karar alacağını bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum