Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Netflix’in Türkiye Pazarının Lideri Olmadığını İddia Eden Bir Rapor Paylaşıldı

JustWatch tarafından paylaşılan üçüncü çeyrek raporu Netflix’in Türkiye pazarının lideri olmadığını gösteriyor.
Netflix’in Türkiye Pazarının Lideri Olmadığını İddia Eden Bir Rapor Paylaşıldı

Dijital yayın platformları internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber hayatımızda daha fazla yer tutmaya başladı. Film ve dizi sektörü son yıllarda dijital yayın servislerinin rüzgarı altında faaliyet gösteriyor. Dünya çapında Netflix, Disney+, Apple TV+, HBO Max ve Amazon Prime gibi video servisleri kullanılıyor. ABD’li yayın servisi Netflix’in dünya genelindeki pazar payı ile rakiplerinden açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz.

Platform çok sayıda özgün içeriğe sahip ve bu içeriklere sürekli yenileri ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir tahmin Netflix’in abone sayısının 2030’da 500 milyonu geçebileceği yönünde olmuştu. Yayın servisi dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de son derece popüler.

Geçtiğimiz aylarda Netflix’in Türkiye’deki abone sayısının 1.5 milyondan fazla olduğu açıklanmıştı. Tahminler Netflix’in Türkiye’nin de lideri olduğu yönünde. Ancak yapılan bir araştırma durumun sanıldığı gibi olmadığını gösteriyor. Ülkemizde faaliyet gösteren BluTV’nin abone sayısının daha fazla olduğu iddia ediliyor.

Türkiye Pazarı için Çarpıcı İddia

Türkiye Pazarı için Çarpıcı İddia

Video akış hizmetlerini bir araya toplayan bir platform olan JustWatch, 2020’nin üçüncü çeyreğine dair bir rapor paylaştı. Türkiye’deki pazarı da ortaya koyan raporda ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Tahminlerin aksine ülkemizde BluTV’nin pazar payının Netflix’ten çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Rapora göre BluTV ülkemizdeki dijital yayın pazarının yüzde 43’üne hakim durumda. Netflix ise bu pazarda yüzde 24 seviyesinde bulunuyor.

Bu da iki platform arasında iki kata yakın bir fark olduğunu gösteriyor. Demirören Holding bünyesinde bulunan BluTV son dönemde pek çok yerli yapım ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Bu da insanların ilgisinin buraya yönelmesine sebep oluyor. Platform daha önce Şahsiyet, Masum, Sıfır Bir: Adana, Bozkır ve Alef gibi dizilerle adından söz ettirmişti. Son olarak Nejat İşler’in başrolünde olduğu Saygı dizisi BluTV’nin yükselen yıldızlarından oldu.

Raporda kısa zaman önce ülkemize giriş yapan Amazon Prime Video’nun da yüzde 16’lık payı ile dikkat çektiği görülüyor. BluTV, Türkiye’de 2015 yılında hizmet vermeye başlamıştı. Netflix ise ülkemize 2016 yılında giriş yaptı. BluTV’yi ülkemizde satın almak isteyen kullanıcıların aylık 22.90 TL ödemeleri gerekiyor. Netflix’in başlangıç fiyatı ise 17.99 TL seviyesinde. Aradaki 5 TL’lik farkın kullanıcıların seçiminde ne derece rol oynadığı ise tartışmaya açık bir konu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum