Yatırım yapmaya başla!

Dizi – Film İzlemek için Sıklıkla Tercih Edilen Netflix ile Torrent’in Önemli Farkları

Sinema ve dizi izlemek için son yıllarda kullanımı artan platformların birbirinden ne gibi farkları var? İşte detaylar…
Dizi – Film İzlemek için Sıklıkla Tercih Edilen Netflix ile Torrent’in Önemli Farkları

İnternetin yaygınlaşması ve teknolojinin hızla ilerlemesi yapmış olduğumuz aktivitelerin de zaman içerisinde değişmesine yol açıyor. Film ve dizi izlemek uzun yıllardır süregelen sosyal bir aktivitedir. Ancak bu aktivitenin yapılış şekli zamana göre değişim gösteriyor. Son yıllarda hayatımıza giren Netflix, artan üye sayısı ile büyük gelirler elde ediyor.

Eskiden sinema, dizi gibi yayınları izlemek için sadece sinemaya gidiliyordu. Ya da evimizde televizyondan izleyebiliyorduk. Ancak internetin yaygınlaşması ile tüm bu yayınlara bilgisayarımızın başından kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Kimisi internetten indirirken kimisi ise bu içeriklere resmi kaynaklar üzerinden ulaşıyor.

Bu kaynakları izlemek için kullanıcıların en çok kullandığı platformları incelediğimizde Netfilix ve Torrent karşımıza çıkıyor. Peki bu iki yolun birbirinden farkları nelerdir? Avantajları dezavantajları hakkında bilgilere yer verdik.

Netflix’in Kullanımı Sürekli Artıyor

İlk olarak bu platformlar arasından legal olanına yer veriyoruz. Netflix son yıllarda kullanımı sıklıkla artan dünyadaki en yaygın film ve dizi izleme platformu olarak karşımıza çıkıyor. Filmlerin ve dizilerin telif hakları ödenerek yayınlanmış bu platformdan yararlanmak için üye olmanız gerekiyor.

Üyeliği ücretli olan Netflix’in birbirinden farklı paketleri bulunmakta. Ödediğiniz ücret doğrusunda platformdaki filmlerin görüntü kalitesi ve aynı anda kaç kişinin kullanabileceğine kadar çeşitli limitler mevcut.

İnternetin Merdiven Altı Platformu Torrent!

İnternet kullanıcılarının bir diğer talep gösterdiği mecra ise Torrent olarak karşımıza çıkıyor. Sadece film değil program, oyun vb pek çok kaynağa Torrent ile erişmek mümkün oluyor. Dosya paylaşım ilkesine dayalı bu platformda milyonlarca insan sahip oldukları kaynakları internet üzerinden paylaşma imkanı buluyor.

Torrent sitelerini ise bu paylaşıma aracılık eden hizmetler olarak görebiliriz. Siz Torrent’ten bir dosya indirirken aslında siteden değil başka kullanıcıların bilgisayarlarından yararlanıyorsunuz. Bu sitelerin bazıları üyelik ile kullanıcı alırken bazıları ise tamamen kullanıma açık durumda.

Netflix ile Torrent Arasında Ne Gibi Farklar Var?

İnternet üzerinden film, dizi ve belgesel gibi görsel kaynaklara erişmek için en çok kullanılan platformların başında Netflix ve Torrent geliyor. Film ve dizi izlemek için kullanılan bu iki sistemin birbirine göre bariz farkları bulunmakta.

Bu farklardan öncelikle belirtmemiz gereken şey ise Netflix yasal içeriklere sahip iken Torrent tamamen yasa dışı bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Netflix’te yer alan tüm içeriklerin telif hakları ödenmiştir. Kullanıcılar da bu içeriklere üyelik ücreti ödeyerek ulaşmaktadır. Kullanıcılar filmi indirmek için beklemiyorlar. İstedikleri zaman internet bağlantıları olduğu sürece bu içeriklere ulaşabiliyorlar.

Torrent’te ise tabiri caizse merdiven altı bir durum karşımıza çıkmaktadır. Buradan edineceğiniz tüm veriler korsan içerik olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla hem ülkemizde hem dünya genelinde pek çok torrent sitesine erişim engellemesi getirilmekte ya da bu sitelerin kapatılması sağlanmaktadır.

Ayrıca bu siteleri doğru kullanmadığınız takdirde bilgisayarınıza virüs bulaşması yüksek ihtimal. Torrent siteleri gelir elde etmek için sayısız pop-up reklam ekliyorlar ve bu reklamların pek çoğu güvenilir kaynaklardan değil.

Aranan içeriğe ulaşma anlamında ise Torrent’in çok daha geniş bir mecraya hitap ettiğini söyleyebiliriz. Netflix’in kütüphanesinin yeterliliği tartışıladursun Torrent’te herhangi bir kaynağı bulamamanız çok zor bir ihtimal. İki platformun da birbirine göre iyi ve kötü yanları bulunmakta.

Ancak burada en çok vurgulanması gereken konu, Torrent kullanmayı kabul ediyorsanız hakkınızda bununla ilgili yapılacak tüm suçlamaları kabul etmiş sayılırsınız. Seçim sizin.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum