Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Netflix’ten RTÜK Denetimi için Ilımlı Açıklama Geldi

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren internet yayın platformlarına RTÜK denetimini getiren düzenleme için Netflix’ten açıklama geldi. Şirket yeni düzenlemeyle ilgili ılımı açıklamalar yaptı.
Netflix’ten RTÜK Denetimi için Ilımlı Açıklama Geldi

Son yıllarda internet üzerinden çevrimiçi yayın yapan platformların hayatımıza hızla girdiğine tanık oluyoruz. Geleneksel televizyon yayınlarına göre reklam gösterimi, sansür gibi uygulamaların olmadığı bu platformlar, aylık ücret karşılığında kullanıcılara sayısız içerik sunuyor. Bu platformlar arasında en çok kullanıcı sayısına sahip olarak Netflix’i gösterebiliriz. Pazarın büyük bölümünü elinde tutan ABD’li yayın servisi her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor.

Bir süredir ülkemizdeki yayın platformlarına yönelik yeni bir düzenlemenin yürürlüğe gireceği konuşuluyordu. İlk olarak geçtiğimiz Şubat ayında gündeme gelen düzenleme ile Netflix, BluTV, Puhu TV gibi çevrimiçi platformların yayınları RTÜK denetimine tabi olacak.

Bir süredir konuşulan yeni yönetmelik geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi ve Türkiye’de yayın yapan dijital platformlar RTÜK denetimine resmen girmiş oldu. Yeni düzenleme sonrası gözler en fazla kullanıcı sayısına sahip olan Netflix’e çevrilmişti. Şirketten yeni düzenlemeye yönelik açıklamalar geldi.

Netflix RTÜK Denetimine Karşı Değil

Netflix RTÜK Denetimine Karşı Değil

Türkiye’deki internet yayınlarına 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren RTÜK denetimini getiren yeni yasa yürürlüğe girdi. Bu karar ülke gündeminde en çok tartışılan konulardan birisi olurken, Netflix’ten de konuyla ilgili bir açıklama geldi. Şirket Türkiye’deki kullanıcılarına sırtını dönmek istemiyor ve yayınlarına devam edeceğini belirtiyor. Yeni düzenleme ile internet platformlarının RTÜK’ten lisans alması gerekecek.

Netflix açıklamasında alınan kararları dikkatle takip ettiklerini belirterek “Türkiye’deki olayları ve alınan kararları izliyoruz. Türkiye’ye hizmet etmek istiyoruz. Bu konuda endişeli değiliz. Endişeli olmadığımız için bu olayları onaylıyoruz ancak Türk izleyicilerini VPN kullanmaya zorlamak istemiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamada VPN vurgusu ise dikkat çekiyor. RTÜK tarafından gelmesi muhtemel bir baskının Netflix’in kullanıcıları VPN servislerine yönlendirmesine neden olabilir. Tabi bunun yapılacak en son çözüm olduğunu söylemek lazım.

Bazı içeriklerini gerekirse geri çekebileceklerini de söyleyen platform “Türkiye’de bize inanmış olan müşterilerimizin, kendi ülkesinin yöneticilerine karşı gelmelerini arzu etmiyoruz ama olaylar istemediğimiz bir noktaya gelirse bazı içeriklerimizi geri çekebiliriz.” ifadelerine yer verdi.

Dijital Platformlara Uygulanabilecek Yaptırımlar

Dijital Platformlara Uygulanabilecek Yaptırımlar

Yeni RTÜK yönetmeliği sonrası dijital platformların belirlenen bir takım kurallara uymaları gerekiyor. Bu kurallara uyulmaması halinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından çeşitli yaptırımlar uygulanabilecek. Bu yaptırımlar şu şekilde:

  • Uyarı alan içeriklerin 30 gün içerisinde değiştirilmesi
  • Yayın lisansının üç ay boyunca kullanılamaması
  • Bu iki uyarının da dikkate alınmaması durumunda süresiz olarak yayınlara son verilmesi

Bu kurallara Netflix ile beraber ülkemizde yayın yapan tüm yayıncıların uyması gerekiyor. İnternet üzerinden yapılacak olan yayınlarda lisans ücretleri de belirlendi. Radyo yayını için 10 bin TL, televizyon yayınları için 100 bin TL, alışveriş kapsamında hazırlanan içerikler için 500 bin TL lisans ücreti ödenmesi gerekecek.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında herhangi bir dijital yayıncının, yeni düzenlemeyle ilgili bir itirazda bulunmadığını söylemişti. Netflix’ten gelen son açıklama da RTÜK Başkanı’nın açıklamasını destekler nitelikte. Türkiye’de yüksek kullanıcı sayısına sahip Netlix görünen o ki pazarda kalmak için elinden geleni yapacak.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum