Yatırım yapmaya başla!

Netflix Sıkı Rekabet Nedeniyle Orijinal İçeriklerine Ayırdığı Bütçeyi Azaltabilir

Son yıllarda sinema sektörüne damgasını vuran çevrimiçi servis Netflix, kendi imzası olan yapımlara dair bütçesini azaltmaya karar verdi.
Netflix Sıkı Rekabet Nedeniyle Orijinal İçeriklerine Ayırdığı Bütçeyi Azaltabilir

İnternet kullanımının ve mobil cihazların hayatımıza hızla girmesi, çevrimiçi platformlarda gözle görülür bir artış yaşanmasına neden oluyor. Başta müzik ve film olmak üzere pek çok dijital platform ücretli abonelik sistemi ile milyonlarca kullanıcıya hizmet sağlıyor. Dizi ve film platformu olarak ABD’li Netflix’in son yıllarda büyük bir yükselişi söz konusu. Bu yükseliş beraberinde yüksek bütçeli işlere imza atılmasının da önünü açıyor.

Bilindiği üzere Netflix’te son yıllarda finansmanını bizzat kendisinin sağladığı pek çok içeriğe rastlamak mümkün. Bu içeriklerin izleyiciye sunulması adına şirketin büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Bununla beraber aynı sektörde NBC, Disney, Apple ve Hulu gibi rakip platformlar da son yıllarda bu yatırımlara ağırlık vermiş durumda. Gelen son habere göre Netflix’in kendi yapımlarında bütçe kesintisine gideceği belirtildi.

Netflix Kemer Sıkabilir

Netflix Kemer Sıkabilir

Netflix aboneleri bilecektir son dönemde şirketin kendi imzası olan çok sayıda dizi, film ve belgesel izleyiciye sunuluyor. Geçtiğimiz günlerde kendi yapımları için büyük bütçeler ayırdığı sebebi ile fiyatlarına zam yaptığını duyuran şirket, pazarda dişli bir rekabetin içerisinde. Disney, Apple ve WarnerMedia gibi şirketler bu pazara yönelik yatırımlarını sıklaştırdı.

Bu durum ister istemez Netflix’in gelir kaybına neden oluyor ve kullanıcı hedeflerini tutturmasını zorlaştırıyor. Çevrimiçi yayın devi yaşanan bu rekabet sonrası kendi yapımlarına dair yeni bir karar aldı. Şirket gelecek dönemde kendi yapımlarına dair bütçe ayırırken daha titiz olacak.

Bu kararın alınmasında geçtiğimiz günlerde platformda yer alan ve başrollerinde Ben Affleck’in olduğu Triple Froniter filminin büyük etkisi olduğu belirtiliyor. Filmin Netflix’e maliyeti 115 milyon dolar olmasına rağmen izleyiciden beklenen ilgiyi görmedi.

Reklam Destekli Abonelik Gelebilir

Reklam Destekli Abonelik Gelebilir

Netflix’in yeni gelir kalemleri yaratması adına yeni abonelik modelleri üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. Abonelik ücretlerinin yüksek olması nedeniyle eleştirilen platform, daha ucuz ve reklam gösterimi olan özel bir paket ile kullanıcıların karşısına çıkabilir. Şirket yapmış olduğu çalışmalar neticesinde böyle bir abonelik modeli ile 1 milyar dolar ek gelir sağlayabilir.

Uzmanlar yüksek fiyat ödediğini düşünen kullanıcıların bu modele geçerek daha ucuz bir seçeneği kullanabileceğini tahmin ediyor. Hulu TV’nin de benzer reklamlı bir abonelik üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Şirket kendi içeriklerine yüksek bütçeler ayırırken, Oscar ya da Emmy ödülü almayı kendisine hedef belirlemişti. Bu hedefine ulaşan Netflix, rekabete karşı direnç sağlamak adına yeni önlemler alıyor. Bu önlemler arasında reklamlı abonelik ve iç yapımlara ayrılan bütçede dikkatli olmak yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum