Yatırım yapmaya başla!

Netflix Orijinal Yapımlar için Borçlanma Politikasından Vazgeçmiyor

Popüler yayın platformu Netflix’in önümüzdeki dönemde yeni yapımları için 2 milyar dolar daha borçlanacağı açıklandı.
Netflix Orijinal Yapımlar için Borçlanma Politikasından Vazgeçmiyor

İnternetin ve akıllı telefonların kullanım oranının hızla artması yeni servis ve uygulamaların hayatımıza girmesini sağladı. Çevrimiçi servisler global pazarda milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor ve büyük gelirler elde ediyor. Bu servisler arasında son yıllarda adını en çok söz ettirenlerden birisi ise film, dizi ve belgesel içerikleri ile Netflix olmakta. Platform hem ülkemizde hem de dünya genelinde son derece popüler ve milyonlarca kullanıcıya ücretli abonelik servisi sunuyor.

Son dönemde Netflix özellikle çok sayıda orijinal içeriğe yer veriyor. Hatta bu içeriklerden bazıalrının ödül aldığına tanık oluyoruz. Tabi bu kadar çok özgün yapımın yaratılması için büyük bütçeler gerekiyor. Netflix ise bu anlamda borçlanmaktan çekinmiyor. Geçtiğimiz yıl itibariyle şirketin borcunun 12 milyar dolar olduğu açıklanmıştı. Gelen son habere göre dijital yayın servisi yeni yapımları için 2 milyar dolar daha borçlanmaya karar verdi.

Netflix Borçlanmaya Devam Ediyor

Netflix Borçlanmaya Devam Ediyor

ABD merkezli yayın platformu “Para harcamadan para kazanılmaz” mottosu ile hareket etmeye devam ediyor. CNBC’de yer alan bir rapora göre popüler yayın servisi platformunda daha fazla orijinal içerik sunmak adına 2 milyar dolar daha bütçe ayırdı. Şirket halihazırda bu yıl içerisinde 2 kere daha benzer şekilde borçlanma yaşamıştı. Yeni karar sonrası Netflix’in hisselerinde kısa süreli bir dalgalanma oldu.

Şüphesiz Netflix’in bu politikasında son dönemde ortaya çıkan rakiplerinin büyük etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Apple, Disney, Warner Media gibi dev kuruluşlar kendi platformlarını kurdu. Diğer yandan Amazon Prime ve Hulu ise bir süredir kendi servisleri ile Netflix’e karşı rekabet ediyorlar. Netflix hizmetini alan kullanıcılar platform içerisinde sayısız orijinal içeriğe rastlayabilir.

Şirketin özellikle son yıllarda yaşamakta olduğu bu ivmelenmede özgün yapımlarının büyük etkisi var. Rakip platformlar olmasına rağmen bugün halen Netflix pazarın büyük bölümünü elinde tutuyor. Özgün yapımlar için ayrılan bütçeler gösteriyor ki Netflix kullanıcı sayısını ve gelirlerini artırmaya devam edecek.

Netflix Performans Kriterlerini Açıkladı

Netflix Performans Kriterlerini Açıkladı

Netflix’e her gün yeni yapımlar ekleniyor ve bu yapımlardan bazıları büyük beğeni toplarken bazıları ise beklenen ilgiyi yaratmıyor. Sevilen projeler ile devam kararı alınırken, pek çok yapımın ise fişi çekiliyor. Tabi bu kararlar alınırken Netflix belirli kriterleri baz alıyor. Ortaya çıkan bir mektup Netflix’in içeriklere olan ilgiyi nasıl ölçtüğüne dair kriterleri gösteriyor. Bu kriterler sonrasında bir dizi ya da filmin devam sezonlarının çekilip çekilmeyeceği netliğe kavuşuyor.

Mektupta üç ana kritere yer verilmiş. Bu kriterler Başlayanlar, İzleyiciler ve Tamamlayıcılar olarak belirleniyor. Popüler yayın servisi yapımcılar ile beraber bu kriterler odağında değerlendirmesini yapıyor ve içeriklerin devam edip etmeyeceğine dair karar veriyor. Yeni Başlayanlar bölümünde bir yapıma dair bölüm yada kısa bir süre izleyen kullanıcılara yer veriliyor.

Tamamlayıcılar bölümünde ise dizi ya da filmin tamamına yakının izlenmiş olması gerekiyor. İzleyiciler bölümünde ise bir yapımın yüzde 70’ini izleyenlere ya da bir bölümü tamamlayanlara yer veriliyor. Bu bölümde Black Mirror, Stranger Things gibi izlenme rekorları kıran dizilere rastlamak Yapılan analizde içeriğin yayınlandığı günden ilk 7 gün ve sonrasındaki 28 gün baz alınıyor.

Dijital yayın servisi daha önce kullanıcılarına karşı bu konuda şeffaf olmamakla eleştiri almıştı. Şirket yetkilileri eleştirilere hak vermiş ve gerekeni yapacaklarını söylemişti. İngiliz hükümetine gönderilen son mektup Netflix’in bu konuyla ilgili hassasiyetini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum