Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Netflix’in Tartışma Yaratan Filmi Minnoşlar RTÜK Engeline Takıldı

RTÜK tarafından yapılan değerlendirme sonucu Netflix’in Minnoşlar adlı filminin katalogdan çıkarılması istendi.
Netflix’in Tartışma Yaratan Filmi Minnoşlar RTÜK Engeline Takıldı
Yorum

ABD’li yayın servisi Netflix dünya genelinde 190 milyonu aşkın aboneye hizmet veriyor. Kendi alanında lider olan platform sayısız içeriğe ev sahipliği yapıyor. Son dönemde Netflix’in ülkemizde de büyük ilgi gördüğünü ve her geçen gün daha popüler hale geldiğini söyleyebiliriz. Hızla büyüyen platform bir yandan da bazı içerikleri nedeniyle sıkça tartışma konusu olmakta. Gerek eşcinsellik gerekse pedofili içeriği tespit edilen bazı içerikler yapılan incelemeler sonucu yaptırımlar karşı karşıya kalabiliyor.

Netflix geçtiğimiz günlerde Cuties (Minnoşlar) adlı bir film ile gündeme gelmişti. Şirket kısa zaman önce bu filmin fragmanını paylaşmış ve gerek sosyal medyada gerekse kamuoyunda videodaki görüntüler epey tepki çekmişti. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gelen tepkiler sonrası harekete geçmiş ve Netflix’in izleyiciyle buluşacak filmini değerlendirmeye almıştı. RTÜK yaptığı inceleme sonrası diziyle ilgili son kararını verdi.

RTÜK’ten Diziye İzin Çıkmadı

RTÜK’ten Diziye İzin Çıkmadı

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile Netflix başta olmak üzere dijital yayın servislerine RTÜK’ten lisans alma zorunluluğu getirildi. Kurum ayrıca bu platformlardaki içerikleri denetleme yetkisine sahip. Bir süredir fragman ile tartışma yaratan Minnoşlar filmi RTÜK engeline takıldı. Öncesinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı konuyla ilgili harekete geçmiş ve girişimlere başlamıştı.

RTÜK’ten filme dair yapılan açıklamada, “Filmin katalogdan çıkarılması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi” ifadelerine yer verildi. Filmin fragmanında “Dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” cümlesi yer almış ve küçük çocukların dans videoları pefofili tartışmalarını beraberinde getirmişti. Hatta sosyal medyada kullanıcılar Netflix’e tepki göstermiş #NetflixPedofilia etiketi gündem haline gelmişti.

Fragman sonrası Netflix’ten özür açıklaması gelmişti. Platform açıklamasında “Minnoşlar filmi için kullandığımız uygunsuz afiş için çok üzgünüz. Bu hoş değil ve Sundance’da ödül kazanan bu Fransız filmini yansıtmıyor. Resimleri ve açıklamayı güncelledik” ifadelerine yer verilmişti. Fransız yapımı Minnoşlar filmi 9 Eylül’de Netflix platformunda izleyiciyle buluşacak. Ancak RTÜK’ten çıkan karar sonrası filmin ülkemizde yayınlanması beklenmiyor. RTÜK daha önce de Netflix’te yer alan bazı içeriklere çeşitli müdahalelerde bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu