Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Netflix Uzun Süre Kullanılmayan Hesaplar için Harekete Geçiyor

Yayın servisi Netflix, kendi haline bırakılan hesapları kapatmaya hazırlanıyor.
Netflix Uzun Süre Kullanılmayan Hesaplar için Harekete Geçiyor
HABER GİRİŞ

Dijital yayın servisleri son yıllarda hayatımızda daha fazla yer tutmaya başladı. İnternetin ve mobil cihazların yaygınlaşması ile beraber hemen herkes ihtiyacı doğrultusunda bir çevrimiçi servise abone oluyor. Bu servisler arasında son yıllarda yüksekilişi ile dikkat çeken Netflix’in öne çıktığını söyleyebiliriz.

ABD merkezli yayın servisi son rakamlara göre toplam abone sayısı ile 182 milyonu aşkın kişiye hizmet sağlıyor. Netflix geçtiğimiz günlerde 2020 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Bu verilerde Corona virüsünün olumlu etkisi ortaya çıktı. İnsanların evlerine kapanması ile beraber platform 16 milyon yeni kullanıcı kazandı ve gelirlerini beklentilerin üzerinde artırmayı başardı.

Milyonlarca abonesine sürekli yeni içerikler sunmaya devam eden şirket, bu sayısını artırmaya devam ediyor. Bununla beraber Netflix’te çok fazla olmasa da zombi hesap diye tabir edilen aboneliklerin olduğu biliniyor. Bu aboneliklerin bir kısmının illegal şekilde dağıtımı yapılabiliyor.

Kimi abonelikler ise hiçbir şekilde uzun süre kullanılmıyor ancak otomatik olarak ücret ödemesi devam edebiliyor. Netflix bu hesaplar için harekete geçtiğini duyurdu. Şirket uzun süre kullanılmayan hesapları kaldırmaya hazırlanıyor. Yayın servisi bir yıl boyunca aktivitesi olmayan hesaplar için kullanıcıları önce uyaracak dönüş olmaması halinde kapatacak.

Kullanılmayan Hesaplar Kaldırılıyor

Kullanılmayan Hesaplar Kaldırılıyor

GCM Yatırım Banner

Netflix yaptığı açıklama ile ücret ödemesine rağmen uzun süre kullanılmayan hesapları kaldıracağını duyurdu. Bu hesapların bir yıl boyunca hiçbir aktivitede bulunmaması başlıca kriter olarak karşımıza çıkıyor. Ücretli aboneliğin ilk gününden itibaren bir yıl boyunca hiçbir şekilde kullanılmayan hesapların kaldırılması söz konusu olacak.

Bu hesaplar için yayın servisi kullanıcılara mail yoluyla bildirim yapacak. Ayrıca mobil uygulama üzerinden de bildirim gönderilecek. Hesap sahiplerinden herhangi bir geri dönüş olmaması halinde Netflix’in bu hesapları donduracağı belirtiliyor.

Yayın servisi kullanıcıların izlemedikleri içerikler için para ödemesini sitemiyor. Hesapların iptal edilmesi sonrası kullanıcılar istedikleri takdirde yeniden aboneliklerini başlatabilecek. Kaldırılan bu hesaplar 10 ay içerisinde yeniden açıldığında, olduğu gibi kullanılmaya devam edecek. Dolayısıyla profil ve izleme tercihleri bu süre içerisinde Netflix tarafından saklanacak.

Kullanılmayan Hesap Az Sayıda

Kullanılmayan Hesap Az Sayıda

Netflix bu durumla ilgili açıklamasında, “Bir şeye kayıt olduktan sonra hizmetten yararlanmama hâlinde oluşan batış hissini biliyorsunuz. Netflix’te istediğimiz son şey, kullanmadıkları bir şey için ödeme yapan insanlar.” ifadelerine yer veriyor.

Netflix yöneticisi Eddy Wu ise alınan kararla ilgili, “Bu yeni yolun, insanların zor kazanılan parayı idareli harcamasını sağlamasını umuyoruz” diye konuştu. Şirket bu hesapların toplam abone sayısına oranının yüzde 1 seviyesinde olduğunun altını çiziyor. Netflix bu gibi hesaplara ihtiyacı olmadığını ve kullanıcıların en iyi hizmeti almasını istediğini belirtiyor.

Alınan bu kararın ayrıca kullanıcı dostu bir hareket olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok kişi kullanmadığı aboneliği iptal etmeyi unutabiliyor. Netflix bu hamlesi için benzer durumların önüne geçmiş olacak. Alınan kararı pek çok kişi ise memnuniyetle karşıladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın