Yatırım yapmaya başla!

Netflix Kendi Hazırladığı Yapımlara Sigara Düzenlemesi Yapacak

Platformunda yüzlerce yapıma yer veren Netflix, kendi hazırladığı içeriklerde sigara ve elektronik sigara gösterimini engellemeye hazırlanıyor.
Netflix Kendi Hazırladığı Yapımlara Sigara Düzenlemesi Yapacak

Çevrimiçi yayın platformu Netflix, kısa sürede dünya genelinde milyonlarca kullanıcıyı kendisine abone yapmayı başardı. Şirket her geçen gün gelirini ve abone sayısını hızla artırmaya devam ediyor. Bu artış kullanıcılara yönelik sorumluluğun artmasına neden oluyor.

Günümüzde yapılan görsel yayınlarda özellikle çocuk yaştaki kullanıcıyı kötü alışkanlıklara özendirici ürünlerin gösterildiği biliniyor. Bu ve benzeri sahnelere Netflix yapımlarında da sıkça rastlamak mümkün. Şirket almış olduğu karar ile bu tarz görüntülere yeni düzenleme getirmeye hazırlanıyor.

Çevrimiçi platform kendi yapımı olan dizi ve filmlerde sigara ya da elektronik sigara ürünlerinin gösterimini engelleme kararı aldı. Ancak bazı yapımlarda istisnai olarak konulan bu kuralın delinebileceği belirtildi.

Netflix’ten Sigara Düzenlemesi

Netflix’ten Sigara Düzenlemesi

Bilindiği üzere televizyon kanallarında ve internet platformlarındaki yapımlarda sigara, alkol ve uyuşturucu yer alan pek çok sahneye rastlamak mümkün. Ülkemiz televizyonlarında bu tarz ürünlere sansür uygulansa da çevrimiçi yayınlarda söz konusu içeriklere rastlamak mümkün.

Son yıllarda Netflix’in popüler hale gelmesi, şirketi bu alanda düzenleme yapmayı düşündürmüş görünüyor. Son olarak basında yer alan habere göre Netflix, yetişkinlere yönelik projelerinde sigara gösterimini sınırlamaya hazırlanıyor.

Yapılacak olan düzenleme ile yaş sınırı 14 olan dizi ve 13 olan filmlerde, sigara ya da elektronik sigara gösterimi engellenecek. Bu karar Netflix’in kendi imzası olan yapımları kapsıyor. Platformda pek çok farklı şirketin yapımı da bulunuyor. Bu içerikler için herhangi bir düzenleme söz konusu değil.

Netflix İzleyicileri Olumsuz Etkilemek İstemiyor

Netflix İzleyicileri Olumsuz Etkilemek İstemiyor

Netflix milyonlarca kullanıcısına sunduğu içeriklerde yer verdiği sigara gösteriminin gençleri olumsuz etkilediğini düşünüyor. Bir şirket sözcüsü yaptığı açıklama ile sigara gösteriminin zararlarının farkında olduğunu söyledi ve genç izleyicilerin bu durumdan olumsuz etkilendiğini kabul etti. Şirketin yapacağı bir düzenleme ise içeriklerde sigara olup olmadığına dair bilgilendirme yapacak.

Düzenlemede sigara gibi elektronik sigaraya yönelik önlem alınıyor olması da sevindirici. Son yıllarda hızla yayılan elektronik sigaranın dizi ve filmlerde özendirilmesinin önüne geçilecek olması memnuniyetle karşılandı.

Platformda yer alan içeriklere bakıldığında popüler dizileri arasında yer alan Stranger Things’te yoğun bir şekilde sigara gösterimi yapıldığı görülüyor. Dizinin yeni yayınlanan 3. sezonunda bu gösterimlerin yer alıp almadığı henüz bilinmiyor

Bu dizinin izleyici kitlesinin büyük bölümünün çocuk yaşta olması dikkat çeken bir detay. Bununla beraber Netflix’in rakibi olan Amazon Prime ve Hulu gibi yayın platformlarında da sigaraya yoğun bir şekilde yer vermesi dikkat çekiyor. Önümüzdeki süreçte bu şirketlerin de sigara gösterimine yönelik yeni kararlar alabileceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum