Yatırım yapmaya başla!

Netflix İlk Çeyrek Verilerine Corona Virüsünün Olumlu Etkisi Damga Vurdu

Yayın servisi Netflix, 2020 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Raporda artan abone sayısı dikkat çekiyor.
Netflix İlk Çeyrek Verilerine Corona Virüsünün Olumlu Etkisi Damga Vurdu

2020 yılında tüm dünya Corona virüsünün gölgesi altında giriş yaptı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede yüzlerce ülkeye yayılan salgın nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı her geçen gün hızla artıyor. Son veriler ışığında salgından dolayı ölen insan sayısı 177 bini geçmiş durumda. 2.5 milyondan fazla insanın ise virüs nedeniyle enfekte olduğu belirtiliyor. Bilim insanları salgının kontrol altına alınması için sosyal izolasyon kurallarının uygulanması gerektiğinin altını çiziyor.

Pek çok ülkede bu kuralların uygulanması adına sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere katı kurallar uygulanmakta. İnsanların evlerine kapanması ile beraber dijital tabanlı uygulamalara da ilgi fazlasıyla artmış durumda. Netflix, YouTube, Facebook, Instagram gibi pek çok popüler servis adeta kullanıcı akınına uğruyor. ABD merkezli yayın servisi Netflix’in son açıkladığı veriler, Corona virüsünün gösterdiği olumlu etkiyi gözler önüne seriyor. Şirket 2020 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı ve kullanıcı sayısını önemli ölçüde artırdığı görüldü.

Netflix Salgın Etkisiyle Büyüyor

Netflix Salgın Etkisiyle Büyüyor

Yayın servisi Netflix, 2020 yılının ilk çeyrek verilerini kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre yılın ilk 3 aylık zaman dilimi içerisinde platform 16 milyon yeni abone kazandı. Şirketten yapılan açıklamada bu artışa başlıca sebep olarak, Corona virüsü etkisiyle insanların evlerine kapanması gösterildi. Evde kalan insanlar için zaman geçirmek adına sınırlı aktiviteler olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Netflix’in en cazip seçeneklerden biri olduğu vurgulandı. Netflix’in ilk çeyrek beklentileri 7 ila 8 milyon yeni abone sayısına sahipti.

İçeriklerin görüntüleme sayılarında ise yüzde 417’ye varan artış yaşandığı belirtildi. Yeni abonelerin etkisiyle şirketin ilk çeyrek gelirlerinde de büyük bir artış yaşandı. Rapora göre ilk çeyrek itibarıyla 5.77 milyar dolar gelir elde edildi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu gelir 4.52 milyar dolar seviyesindeydi. Bilindiği üzere yayın servisi salgın etkisiyle orijinal yapımlarının yeni sezon çekimlerini durdurma kararı almıştı. Buna rağmen kullanıcı sayısının artması ise dikkat çekiyor.

Son açıklama ile Netflix’in toplam abone sayısı 183 milyona ulaşmış oldu. Yayın servisi en büyük büyümeyi Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde kaydetti. Daha sonrasında ise Asya-Pasifik ülkelerindeki artış öne çıkıyor. Netflix yöneticileri salgın nedeniyle belirsiz bir ortan olduğunu ve tahmin yapmanın zor olduğunu belirtiyor. Ancak yılın ikinci çeyreğinde yeni abone sayısının 7.5 milyon olması bekleniyor.

Yılın ilk 3 ayında en çok izlenen yapımlar arasında Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, Ozark, La Casa de Papel ve Spenser Confidential orijinal içerikler dikkat çekiyor. Bir Netflix yöneticisi, insanların evlerine kapandığı dönemde içeriklerin zamanlamasına dair doğru planlamalar yaptıklarını söyledi. Yayın servisinin önümüzdeki günlerde yeni içerikler ile kullanıcıların karşısına çıkacağı belirtiliyor.

Netflix’ten İçerik Açıklaması

Netflix’ten İçerik Açıklaması

Yayın servisi ilk çeyrek verilerinin yanı sıra gelecekteki yol haritasına dair açıklamalarda bulundu. Yatırımcılara yönelik yapılan açıklamada içerik kalitesinin ön planda tutulacağı vurgulandı. Şirket açıklamasında, “Örneğin, ürün ekiplerimiz yaşanan değişimden etkilenmedi. Ancak bir önlem olarak denediğimiz ürün yeniliklerinin sayısını indirdik. Buna rağmen, kullanıcılarımıza anlamlı değer katacağına inandığımız özellikler sunmaya devam edeceğiz. ifadelerine yer verdi.

Netflix geçtiğimiz günlerde Top 10 listeleri adı altında yeni bir hizmetini kullanıcılarına sunmuştu. Bunun yanı sıra ebeveyn kontrolleri de abonelerin memnuniyetle karşıladığı özellikler arasında yer alıyor. Şirket geliştirme sürecinin devam edeceğini ve hizmet kalitesini korumanın öncelikleri olduğunu belirtiyor. Salgın nedeniyle çalışanların büyük bölümü evlerinden çalışıyor. Animasyon ekibinin uzaktan çalışmaya başladığını açıklayan Netflix, 200’den fazla projenin geliştirilmesi için online toplantılar yapıldığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum