Yatırım yapmaya başla!

Netflix’in Açıkladığı Son Veriler Yıllar Sonra İlk Kez Kayıp Yaşadığını Gösteriyor

Son yılların en popüler yayın platformlarından biri olan Netflix ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. ABD’li şirketin açıkladığı veriler abone kaybettiğini gösteriyor.
Netflix’in Açıkladığı Son Veriler Yıllar Sonra İlk Kez Kayıp Yaşadığını Gösteriyor

Ülkemiz de dahil olmak üzere dünya genelinde son yılların en çok kullanılan çevrimiçi platformları arasında Netflix geliyor. Sinema, dizi ve belgesel alanında hem kendi yapımları hem de dış yapımlar ile abonelerine çok geniş bir yelpaze sunan şirket, kısa sürede gerçekleştirdiği büyüme ile tüm dikkatleri üzerine toplamıştı.

Ancak son günlerde şirkete yakın kaynaklardan işlerin pek yolunda gitmediğine dair haberler geliyordu. Geçtiğimiz günlerde şirketin yaşanan sıkı rekabetin etkisiyle orjinal içeriklerine ayırdığı bütçeyi azaltacağı gündeme gelmişti. Hatta şirketin yeni gelir modelleri yaratmak adına reklam gösterimi yapacağı konuşuluyor.

Bu gelişmeler ışığında Netflix 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Rakamlar daha önce gündeme gelen haberlerin doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Çevrimiçi servisin 8 yıl aradan sonra ilk kez abone kaybı yaşadığı görülüyor.

İkinci Çeyrek Sonuçları Hayal Kırıklığı Yarattı

İkinci Çeyrek Sonuçları Hayal Kırıklığı Yarattı

Netflix geçmiş yıllarda açıkladığı veriler ile sürekli abone sayısını ve gelirini artırması ile dikkat çekmişti. Ancak bu yılın ikinci çeyreği itibariyle abone kaybettiği ortaya çıktı. 8 yıl aradan sonra ilk kez abone kaybı yaşandığı belirtilen verilerde, 130 bine yaklaşık kullanıcının Netflix aboneliğini sonlandırdığı görülüyor. Bu rakamların sadece ABD pazarı için geçerli olduğu hatırlatalım.

Dünya genelinde 2.7 milyon yeni abone kazanan çevrimiçi platform, hedefini 5 milyon olarak belirlemişti. Kullanıcı sayısını artırıyor olmasına rağmen şirketin hedeflerinin epey altında kaldığı görülüyor. Özellikle ABD’de yaşanan kullanıcı kaybının artan fiyatlar olduğu tahmin ediliyor. Bilindiği üzere Netflix geçtiğimiz günlerde ülkemizle beraber pek çok pazarda fiyatlara zam yapmıştı.

Rekabet Netflix’i Olumsuz Etkiliyor

Rekabet Netflix’i Olumsuz Etkiliyor

Netflix’in ikinci çeyrek rakamlarında beklentileri karşılamıyor olmasında başka rakiplerin büyük etkisinin olduğu konuşuluyor. Bilindiği üzere Disney+ Apple TV+ ve HBO gibi pek çok iddialı platform Netflix’in lider olduğu pazara sağlam bir giriş yapmaya hazırlanıyor.

Netflix’in son rakamlarına dair CEO Reed Hastings değerlendirmede bulundu. Hastings tatminlerini tutturamadıklarını belirterek, “Tahminlerimizi tam olarak tutturamadık. Özellikle fiyat artışı olan bölgelerde bu durum daha fazla hissediliyor” ifadelerine yer verdi.

Dikkan çeken bir diğer detay ise şirketin The Office ve Friends gibi iki popüler yapımı HBO Max’a kaptırmış olması. Netflix orjinal yapımları için büyük harcamalar yaparken elindeki dizileri kaptırarak kan kaybetmiş oluyor.

Netlix’te Mobil Paket Hazırlığı

Netlix’te Mobil Paket Hazırlığı

Bu gelişmeler yaşanırken ABD’li şirket yeni paketlerine dair çalışmalar yapmaya devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz günlerde fiyatlarını artırması ile beraber mobil kullanıcılarına özel abonelik seçeneği geliştireceği konuşuluyordu. Şirket uzun zamandır eklenen mobil paket uygulamasının startını veriyor. Paketin ilk olarak Hindistan’da kullanıma sunulacağı belirtilirken, ilerleyen günlerde kademeli şekilde tüm dünyaya sunulması bekleniyor.

Akıllı telefonunun günümüzde son derece yaygın olması Netflix’i böyle bir fikre itmiş görünüyor. İçerikleri sadece mobil cihazlardan izleyen kişiler için geliştirilecek bir paket şüphesiz mevcut fiyatlara göre daha hesaplı olacaktır. Türkiye’de de Nisan ayından beri test edilen mobil üyelik paketine çok sayıda kullanıcının ilgi göstermesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum