Yatırım yapmaya başla!

Netflix Hisseleri Dördüncü Çeyrek Bilançosunun Ardından Düştü

Netflix'in hisseleri dördüncü çeyrek bilançosunun ardından düştü. Detaylar şöyle;
Netflix Hisseleri Dördüncü Çeyrek Bilançosunun Ardından Düştü

Netflix, Perşembe günü dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı ve bilançonun ardından şirketin hisselerinde düşüş görüldü. Buna göre şirketin geliri, Refinitiv’in 4.21 milyar dolarlık tahminlerinin altında kalarak 4.19 milyar dolar oldu.

Aralık’ta sona eren dördüncü çeyrek döneminde şirketin yurt içi abone sayısı ise FactSet’in 1.51 milyonluk tahmini aşarak 1.53 milyon oldu. Uluslararası abone artışı ise FactSet’in 6.14 milyonluk tahmininin üzerine çıkarak 7.31 milyona ulaştı. Online medya devinin hisse başına karı ise Refinitiv’in 24 sentlik tahminini geçti ve 30 cent olarak kaydedildi.

2018’in dördüncü çeyreğinin Netflix için pahalı bir yıl olması bekleniyordu çünkü şirket içerik harcamalarını ve orijinal program yapımlarını hızlandırmıştı.

Netflix Dördüncü Çeyrekte Orijinal İçerik Harcamaları Arttı Rapor edilen hisse başına kar, 2018’in üçüncü çeyreğindekine göre yüzde 66 aşağıdaydı ve bir önceki yıla kıyasla yüzde 27 daha düşüktü. Çeyrek için gelir de yüksek harcamalara işaret ederek son trendlere paralel olarak düşüş gösterdi. Dördüncü çeyrek gelir toplamıysa bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 oranında arttı. Öte yandan şirketin 2019 yılının ilk çeyreğinde beklenenden daha düşük sonuçlara rehberlik etmesine dikkat çekildi.

Buna göre Netflix, Wall Street’in 82 sentlik ve 4.61 milyar dolarlık tahminlerine kıyasla hisse başına karının 56 sent ve gelirinin de 4.49 milyar dolar olacağını öngördü.

Netflix Dördüncü Çeyrek Sonuçları Zaten firma daha önce de içerik maliyetlerinin yılın ikinci yarısında daha ağır olacağı yönünde uyarı yapmıştı. Netflix CFO’su David Wells’in görevden ayrılması üzerine atanan Spence Neumann da şirketin kazanç görüşmesi sırasında sahipli içeriğe yönelik hamlenin son birkaç yıl içinde şirketin nakit akışları ve nakit ihtiyaçları üzerinde baskı oluşturduğunu dile getirdi.

Bununla birlikte Spence Neumann, söz konusu baskıya rağmen Netflix’in yatırımlarından emin olduğunu vurguladı.

Netflix Yatırımlarından Emin Bu noktada Netflix ve HBO gibi devlerin, Amazon, Disney ve AT&T gibi yeni streaming şirketlerinden gelen artan rekabete karşı giderek daha çok orijinal içeriğe güvendikleri aktarıldı. Keza şirket, geçen çeyreğe damgasını vuran filmlerin izlenme sayısı ile rekor kıran film Bird Box ve Birleşik Krallık merkezli Bodyguard gibi seriler olduğunu belirtti.

Netflix CEO’su Reed Hastings de verdiği röportajda, önceden yazılmamış içerik segmentinde Netflix markalı orijinallerin izlemenin çoğunu oluşturduğunu dile getirdi. Yirmi yıldır üyelerini memnun etmeye çalıştıklarını söyleyen Hastings, ilerleyen zaman içerisinde odak noktasının hep aynı olduğunun üzerini çizdi.

“Hangi işin en iyi sonuç verdiğini, hangi ürün özelliklerinin en iyi sonuç verdiğini anlamaya çalışmanın tüm yollarını bulduk. Üyelerimiz için hizmetlerimizi geliştiriyor, büyüyoruz ki bu da bize yatırım yapmamız için daha çok para kazandırıyor.” diyen Hastings, çeyrek dönem için 1.3 milyar dolarlık negatif serbest nakit akışı olduğunu kaydetti. Şirket yıl için toplamda 3 milyar dolar olan negatif nakit sıkıntısının 2019’da istikrarlı kalacağını öngördü. Bunun ardından ise serbest nakit akışının iyileşeceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum