Yatırım yapmaya başla!

Netflix Koronavirüs Nedeniyle Düşürdüğü Görüntü Kalitesini Artırmaya Hazırlanıyor

Yayın servisi Netflix daha önce görüntü kalitesini düşürme kararı almıştı. Şirket yeniden düşürdüğü çözünürlüğü artırmaya hazırlanıyor.
Netflix Koronavirüs Nedeniyle Düşürdüğü Görüntü Kalitesini Artırmaya Hazırlanıyor

Son yıllarda çevrimiçi yayın servisleri milyonlarca kişi tarafından büyük ilgi görmeye başladı. Bu servislerden en fazla kullanılanlardan birisi ise Netflix olmakta. ABD merkezli çevrimiçi yayın platformu dünya genelinde 170 milyonu aşkın ücretli abonesi ile çok büyük bir kitleye ulaşıyor. Son dönemde Apple TV+ ve Disney+ gibi yeni rakipleri olmasına rağmen Netflix’in bu pazarın büyük bölümüne sahip olduğu biliniyor.

Bilindiği üzere tüm dünya COVID-19 pandemisinin olumsuz etkilerini fazlasıyla hissediyor. Bu durum çevrimiçi hizmet veren şirketler üzerinde de etkisini gösteriyor. Milyonlarca insanın evlerine kapanması sonrası Netflix ve YouTube gibi başlıca mecraların kullanım oranında büyük bir artış yaşandı.

Sunucularda aşırı yüklenme ve platforma erişimde sorun yaşanmaması adına her iki platform geçici süreliğine görüntü kalitelerini düşürme kararı almıştı. Netflix yaptığı açıklamada Avrupa’daki görüntü kalitesini düşürme kararı aldığını açıklamıştı. Şirketten gelen yeni açıklama ise kademeli olarak görüntü kalitesinin eski haline getirileceği yönünde.

Netflix’ten Görüntü Kalitesi için Yeni Karar

Netflix’ten Görüntü Kalitesi için Yeni Karar

Dünyanın önde gelen yayın servisi Netflix, bir süredir içeriklerinin görüntü kalitesini olağanın altında sunuyor. Şirketten yapılan yeni açıklamaya göre düşürülmüş olan görüntü çözünürlüğü eski haline çekilecek. Ancak bu sürecin kademeli olarak yapılacağının altı çizildi. Avrupa ülkelerinde sunulan Netflix içeriklerinin HD kalitesine çekilmeye başlandığını belirtiyor.

Bu kararın alınmasında tüm dünyada salgına dair yaşanan normalleşme sürecinin rol oynadığı ifade ediliyor. Yayınlanan bir rapora göre Danimarka, Norveç, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki Netflix kullanıcıları, 4K HDR ve HD görüntü kalitelerinde bulunan içerikleri izlemeye başlayacak.

İlerleyen günlerde diğer ülkelerdeki Netflix içeriklerinin de yavaş yavaş görüntü kalitesinin artırılması planlanıyor. Bu kararı alan tek şirket Netflix olmamıştı. YouTube, Amazon Prime gibi pek çok yayın servisi stabil bir hizmet sağlamak adına benzer kararlar almak durumunda kalmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum