Yatırım yapmaya başla!

Netflix’in Çin Stratejisi Ülkede Yayın Hizmeti Başlatmak Değil

Netflix’in bir Çin stratejisi var ancak bu dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yayın hizmeti başlatmak değil. İşte platformun izlediği yol;
Netflix’in Çin Stratejisi Ülkede Yayın Hizmeti Başlatmak Değil

Netflix’in bir Çin stratejisi olduğu ancak bunun dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yayın hizmeti başlatmayı içermediği söylendi. Çünkü Netflix, Çin’de hizmet vermeye başlamak yerine son zamanlarda Mandarin dilindeki içerikler satın almak ve kendi orijinallerini üretmek için daha fazla para harcıyor.

Örneğin teknoloji devi Eylül ayında Nowhere Man isimli orijinal TV serisini duyurmuştu. Ocak ayında da Triad Princess ve The Ghost Bride isimli iki orijinal eser için prodüksiyonu başlatmıştı. Gösterilerden ikisinin Tayvan’da, birinin de Malezya’da çekileceği söylenmişti.

İşte bu noktada Netflix’in amacının, Çin dışındaki Mandarin dili konuşanlar için programlar oluşturmak olduğuna dikkat çekildi.

Netflix'in Çin Stratejisi Mandarin Dilinde İçerikler Aynı zamanda platform, küresel çekiciliği olan gösteriler yaratmaya ve satın almaya da odaklanıyordu. Keza bu hafta başında da platformunda The Wandering Earth isimli filmini sunmuş, yapım Box Office Mojo’ya göre Çin’in ilk uzak destanı ve 2019’un üçüncü en yüksek hasılat yapan filmi olmuştu. The Wandering Earth, 2019’un başlarında piyasaya sunulduğunda büyük bir hit olmuş ve Netflix filmi küresel izleyicilerinin önüne getirmişti.

Tüm bunların yanında Çinli streaming servisleriyle ortaklık da yapan Netflix, Alibaba’nın Youku platformundan I Hear You isimli serinin Çin dışındaki dağıtım haklarını satın aldı.

Netflix'in Çin Stratejisi Çinli Ortaklar Çalışıyor Ocak 2016’da 130 ülkeye açıldığını duyuran Netflix, Çin’in bunun bir parçası olmadığını açıklamıştı ve gelişmeler platformun dev ekonomiyle ilgili farklı strateji uyguladığını kanıtladı. Örneğin, Çinli arama devi Baidu’nun sahip olduğu iQiyi ile ortaklık yaptı. 2017 yılında da Çin pazarına erişmek için orijinal içeriğinin bir kısmını iQiyi’ye lisanslamayı kabul etti.

2017 yılında, Çin pazarına erişmek için orijinal içeriğinin bir kısmını iQiyi’ye lisanslamayı kabul etti. Ancak iQiyi CEO’su Gong Yu’ya göre bu ortaklık sona erdi. CEO bugün yaptığı açıklamada, Netflix’le iki yıl önce yaptıkları anlaşmaya artık devam etmediklerini çünkü doğrulama sistemi ve kullanıcıların zevkleri nedeniyle bunun etkisinin o kadar büyük olmadığını söyledi.

ABD’li şirket yakında Çin’de piyasaya sürülmeye hazırlanmıyor ve CEO Reed Hastings de şirketinin bunu yapmak için devletten izin alması gerektiğini söylemişti. Bunun yerine Hindistan gibi diğer karlı pazarlarda pay kazanmaya odaklanıyor. Yani şimdilik Çin stratejisi, Mandarin dilindeki içeriklerle küresel izleyiciye hitap etmekle sınırlı kalıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum