Yatırım yapmaya başla!

Netflix CEO’su Hastings, Reklam Gösterimi Konusunda Son Noktayı Koydu

Netflix CEO’su Reed Hastings, platformda reklam gösterimi yapılacağı iddialarına dair net açıklama yaptı.
Netflix CEO’su Hastings, Reklam Gösterimi Konusunda Son Noktayı Koydu

ABD merkezli dijital yayın servisi Netflix, kendi alanının bir numarası olmaya devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde 2019 yılına dair dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklanan verilerde artan rekabete rağmen kullanıcı sayısının belirlenen hedeflerden daha fazla arttığı belirtildi. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda şirketin karşısına Apple TV+ ve Disney+ gibi iki dişli rakip çıktı. Ülkemizde de 1.5 milyonu aşkın kullanıcısı olan servis dünya genelinde büyük bir kitleye sahip.

Aylık abonelik üzerinden gelirlerini sağlayan platformun önümüzdeki sürece dair ne yapacağı ise merak konusu. Geçtiğimiz aylarda Netflix’in kullanıcılara reklam gösterimi yapacağına dair iddialar gündeme gelmişti. Bu iddialar sonrası pek çok kişi ücret ödedikleri bir serviste reklam gösterimi olmasının doğru olmadığını ifade etmişti. Son olarak Netflix CEO’su Reed Hastings tarafından da benzer açıklamalar geldi. Hastings tarafından yapılan açıklama ile reklam gösterimi konusunda son nokta kondu.

Netflix Reklam Göstermeyecek

Netflix Reklam Göstermeyecek

Netflix’in patronu Reed Hastings, reklam tartışmaları ile son noktayı koydu ve platformlarında böyle bir politikaya yer vermeyeceklerini söyledi. Reklam temelli gelir modelinin kendilerine uygun olmadığını söyleyen Hastings, Google, Amazon, Facebook gibi dev şirketleri örnek gösterdi. Bu üç şirketin de reklam konusunda büyük potansiyeli olduğunu söyleyen Hastings, farklı kaynaklardan verilerin entegre edildiğini ifade etti. Netflix’in 5 ila 10 milyar dolarlık reklamcılık işinde olmasının zor olduğunu söyleyen Hastings, buradan karlılık beklentilerinin olmadığının altını çizdi.

Açıklama Netflix’in bir süre daha reklamsız bir şekilde devam edeceğini gösteriyor. Şüphesiz kullanıcı tarafında bu durum memnuniyetle karşılanacaktır. Ancak uzun vadede reklam konusunun tekrar masaya gelebileceği konuşuluyor. Yayın servisi 2019 yılında toplam 5.47 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu. Bu açıklama sonrası Netflix hisseleri yüzde 4.58 yükseliş kaydetti.

Platformun özellikle Asya-Pasifik, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da kullanıcı sayısını ikiye katladığı belirtiliyor. Apple TV+ ve Disney+ ile beraber Netflix’i önümüzdeki süreçte daha zorlu rekabet şartlarının beklediğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki Mayıs ayında ise HBO Max’ın kullanıcılara sunulması bekleniyor. Analistler rakiplerin artması ile beraber Netflix’in özellikle ABD’de kullanıcı sayısı ve gelirlerinde düşüş yaşayacağını tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum