Yatırım yapmaya başla!

Borç Üstüne Borç Alan Netflix, CEO’suna Çuvalla Para Veriyor!

Bir kez daha borç alacağını açıklayan Netflix, CEO'su Reed Hastings'e 2017'de 24.4 milyon dolar ödedi. Ve bu yüksek ödeme haliyle söylentilere yol açtı...
Borç Üstüne Borç Alan Netflix, CEO’suna Çuvalla Para Veriyor!

Dün SEC’e gönderdiği dosyada 1.5 milyar dolar borç alacağını açıklayan Netflix, bunu artan maliyetlerini karşılamak için yapacağını belirtmişti. Peki, yatırımcıların pek hoşuna gitmeyen bu yeni borcun nedeni, şirketten yapılan açıklama gibi artan maliyetler mi?

Daha doğrusu; Netflix’in nedeninin arkasında yöneticilerine verdiği aşırı yüksek maaşlar olabilir mi diyelim? Zira ortaya atılan görüşlere göre online medya platformu, söz konusu borcu yöneticilerinin maaşlarını ödemek için alacak.

Kaldı ki Netflix CEO’su Reed Hasting’in geçtiğimiz yılki maaşının 24.4 milyon dolar olduğunu düşününce, bu yorum gayet mantıklı görünüyor.

Netflix CEO’su Reed Hasting 2017'de 24.4 Milyon Dolar Kazandı2017 yılındaki kazancı bir önceki yıla kıyasla % 5 oranında artan ve elindeki hisseler sayesinde 23.5 milyon dolar kazanan Hastings, en çok kazanan CEO’lar listesinde yer almasıyla da tahminleri destekliyor.

İlaveten; Netflix’in diğer yöneticilerinin kazançları da fazlasıyla dikkat çekiyor. Mesela; Ted Sarandos’un 2017 kazancı 2016’ya göre % 18 oranında artarak 22.4 milyon dolara yükselmiş.

Şirketin bir diğer yüksek ödeme alan yöneticisi Neil Hunt ise 2017’de 11 milyon dolarlık kazanç elde etmiş.

Neil Hunt 11 Milyon Dolar KazandıKısacası; Netflix’in sık sık borç almasının nedeninin yöneticilere verilen yüksek maaşlar olduğunun söylenmesi, pek şaşırtmadı diyebiliriz.

Öte yandan şirketin; Stranger Things, Altered Carbon ve 13 Reasons Why gibi daha pek çok orijinal içeriğe dev yatırımlar yaptığını da biliyoruz. Hatta geçen yıl 2018’de 80 yeni film planı olduğunu duyuran platform, içerik için 8 milyar dolar bütçe ayıracağını duyurmuştu.

Bununla birlikte; şirket bünyesine dahil ettiği isimler için de yüksek meblağlar harcıyor.

Netflix Borç Üstüne Borç Alıyor Mesela; Fox’tan ayrılan Ryan Murphy ile 300 milyon dolarlık anlaşma imzalaması gibi! Tüm bunlara ek olarak; daha Ekim ayında 1.6 milyar dolar borç alacağını açıklayan Netflix’in daha çok borca gireceği söyleniyor.

Stifel analisti Scott Devitt’in tahminine göre; bu Netflix’in aldığı son borç olmayacak ve şirket 2020’ye kadar 15.5 milyar dolar civarında borca girmiş olacak. Tabii, bu paranın ne kadarının içeriğe ne kadarının yöneticilere gideceği meçhul!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum