Yatırım yapmaya başla!

Netflix Avrupa’daki Görüntü Kalitesini Düşürme Kararı Aldı

Netflix’ten yapılan açıklama Avrupa ülkelerinde görüntü kalitesinin düşürüleceği belirtildi.
Netflix Avrupa’daki Görüntü Kalitesini Düşürme Kararı Aldı

Son dönemde dünyayı tehdit altında tutan Corona virüsü nedeniyle sosyal hayat baştan aşağı değişti diyebiliriz. Yapılan uyarılar doğrutulsunda insanların büyük bölümü evlere kapanmak durumunda kaldı. Bu durum sosyal medya ve dijital platformların kullanımının da artmasına neden oldu. Bu platformlardan birisi ise Netflix olarak öne çıkıyor. Dünyanın önde gelen dijital yayın servisi milyonlarca aboneye sahip ve evde kalınan şu günlerde yüksek trafik almaya başladı. Yüksek trafik nedeniyle platformlara erişim sorunu yaşanması söz konusu olabilir.

Son olarak popüler sosyal medya uygulaması Snapchat, bazı bölgelerde erişim sorunu ile gündeme geldi. Yayın servisi Netflix ise benzer durumları yaşamamak adına dikkat çeken bir karara imza attı. Şirketten yapılan açıklamada yayın kalitesinin Avrupa bölgesinde sınırlı kalmak kaydıyla aşağı çekileceği belirtildi. Bir süredir platformun yayın kalitesini SD seviyesine çekeceğine dair söylentiler dolaşıyordu. Şirketten yapılan açıklama ile bu iddialar doğrulanmış oldu.

Netflix’ten Yayın Kararı

Netflix’ten Yayın Kararı

Milyonlarca insan Corona virüsü nedeniyle evlerine kapanmış durumda. Netflix ise kullanıcılarına daha iyi ve stabil bir hizmet sağlamak adına görüntü kalitesini düşürme kararı aldı. Son veriler Netflix’in trafiğinde yüzde 50’ye varan bir artış yaşandığını gösteriyor. Şirket açıklamasında yayın kalitesini Avrupa bölgesinde yüzde 25 oranında düşüreceğini belirtti. Bu durum 1 ay sürecek ve Avrupa Birliği ülkeleri üzerinde uygulanacak. Şu an için Türkiye için böyle bir durumun söz konusu olması beklenmiyor.

Bir Netflix yetkilisi alınan karara dair yaptığı açıklamasında, “Avrupa genelinde 30 gün boyunca bitrateleri düşürme kararı aldık. Bu kararın Avrupa ağlarındaki trafiği yüzde 25 azaltacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte tüm kullanıcılarımıza yüksek kalitede servis sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Atılan adım için Avrupa Birliği’nden Netflix’e bu yönde talep olduğu belirtiliyor.

Avrupa Birliği yetkilisi Therry Breton ile Netflix CEO’su Reed Hastings arasında bir görüşme gerçekleştiği ve platformdan görüntü kalitesinin düşürülmesinin talep edildiği belirtiliyor. Breton netflix haricinde YouTube gibi pek çok video platformunun da video kalitesini düşürmesi gerektiğini söyledi. Pek çok kişi Netflix’in almış olduğu bu karara dair aynı şekilde fiyatların da aşağı çekilmesi gerektiğini söyledi. Ancak Netflix fiyat politikasında herhangi bir değişiklik kararı almadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum