Yatırım yapmaya başla!

Netflix Artan Rekabete Rağmen Kullanıcı Sayısını Beklenenden Fazla Yükseltti

Netflix 2019’un son çeyrek verilerini açıkladı. Raporda platformun kullanıcı sayısının rekabete rağmen artması dikkat çekiyor.
Netflix Artan Rekabete Rağmen Kullanıcı Sayısını Beklenenden Fazla Yükseltti

Günümüzde çevrimiçi servisler her alanda kendisini gösteriyor ve kullanıcı sayılarını hızla artırmaya devam ediyor. Yayın platformları arasında başı çeken servis olarak ABD merkezli Netflix’i gösterebiliriz. Ülkemizde de büyük ilgi gören Netflix, her geçen gün kullanıcı sayısını yükseltiyor ve pazarın büyük bölümünü elinde tutuyor. Şirket kullanıcıları kendisine çekmek adına özgün içerikler oluşturuyor ve bunun için büyük yatırımlar yapıyor.

Netflix’in 2020 yılında da yeni yapımlar için bütçesini katlayarak artırmaya devam edeceği belirtiliyor. Son olarak şirket 2019 yılının dördüncü çeyrek verilerini açıkladı. Rapora bakıldığında Netflix’in yatırımlarını artırması sürpriz değil. Özellikle yılın son aylarında şirketin karşısına Disney+ ve Apple TV+ gibi ses getiren rakipler çıktı. Buna rağmen Netflix’in kullanıcı sayısını beklentilerin üzerinde artırdığı belirtiliyor.

Netflix Hızla Büyüyor

Netflix Hızla Büyüyor

2019 yılının son çeyrek verileri akış hizmetinin rakiplerin artmasına rağmen tahminlerin üzerinde büyüme gerçekleştirdiğini gösteriyor. Şirket hem küresel pazarda hem de ABD pazarında beklentilerin ötesinde bir performans sergiledi. Yapılan açıklamada daha önceden 167 milyonu aşkın abone olduğu, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde bu kitleye 8.8 milyon daha kullanıcı eklendiği belirtildi. Şirket daha önce yapmış olduğu tahminlerde bu sayıyı 7.6 milyon olarak belirlemişti.

Bilindiği üzere yeni yıla girmemiz ile beraber Netflix abonelik ücretlerine zam yaptı. Yapılan bu zamlar ve rekabet koşullarının zorlaşması nedeniyle ABD ve Kanada’daki büyümenin olumsuz etkileneceği belirtiliyor. Bu nedenle daha önce 2020’nin ilk çeyreğinde 9.6 milyon olarak belirlenen kullanıcı hedefinin 7 milyona çekildiği ifade edildi. Disney+’ın Bebek Yoda’nın olduğu Star Wars dizisi The Mandalorian şu an için sadece ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hollanda’da izlenebilir durumda.

Disney+’ın pazarının dar olması nedeniyle Netflix’in büyümesinin olumsuz etkilenmediği belirtiliyor. Platform Avrupa pazarında Mart ayı itibariyle yerini alacak. Netflix’in bir diğer rakibi Apple TV+ 100’ü aşkın ülkede kullanıma sunuldu ve Disney+’a göre çok daha yüksek bir erişime sahip. Netflix tarafında ise son dönemde The Witcher’ın elde ettiği yüksek izlenme oranlarının dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Netflix’in dördüncü çeyrek verilerini açıklaması sonrasında hisse değerlerinde yüzde 0.41 oranında yükseliş yaşandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum