Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Netflix’in Abone Sayısı 2030’da 500 Milyonu Geçebilir

Yayın servisi Netflix’in 10 yıl sonraki abone sayısının 500 milyonu geçebileceği iddia edildi.
Netflix’in Abone Sayısı 2030’da 500 Milyonu Geçebilir
Yorum

Son yıllarda dijital platformların hayatımızda geniş yer tuttuğuna tanık oluyoruz. İnternetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber insanlar dijital yayın servislerine büyük ilgi göstermeye başladı. Bu platformlar arasında yükselişi ile Netflix’in öne çıktığını söyleyebiliriz. Milyonlarca abonesinin karşısına çok sayıda dizi, film ve belgesel ile çıkan Netflix, dünya genelinde 190 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşıyor.

Ülkemizde de büyük ilgi gören Netflix’in ilerleyen yıllarda da abone sayısını artırması bekleniyor. Netflix’in karşısında son dönemde yeni rakipler çıkmaya başladı. Apple TV+, Disney+ Amazon Prime Video gibi rakip platformlar Netflix’in karşısındaki rakipler arasında yer alıyor.

ABD’li şirketin pazar payı olarak rakiplerine büyük bir üstünlüğü bulunmakta. Şirket olarak 1997 yılında kurulan Netflix, 2013 yılından bu yana dijital yayın servisi olarak hizmet veriyor. Yapılan araştırmalar Netflix’in 2030 yılında abone sayısının çok daha yüksek seviyelere çıkacağını gösteriyor.

Netflix’in Yükselişi Sürecek

Netflix’in Yükselişi Sürecek

Yapılan açıklamalar Netflix’in yıllık bazda abone sayısını yüzde 20 oranında artırdığını gösteriyor. 10 yıl içerisinde abone sayısını 20 milyondan 195 milyona kadar yükselten Netflix’in 10 yıl sonraki abone sayısı tahmin edildi. Cisco Systems tarafından yapılan araştırmaya göre 2023 yılına kadar 1 milyarı aşkın yeni internet kullanıcısı olacak. Bu artışın Netflix’in abone sayısına da olumlu yansıyacağı tahmin ediliyor.

Yayın servisinin 2030 yılında abone sayısının 475 milyon ile 525 milyon arasına aboneye sahip olacağı belirtiliyor. Bugün itibarıyla abone sayısı 200 milyona yaklaşan Netflix’in yine de yeterince kar edemediği ifade ediliyor. Bunun sebebi ise şirketin orijinal içeriklere ve lisanslara yüksek ücretler ödemesi. Ancak 10 yıl içerisinde Netflix’in kar oranının da ikiye katlanacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Netflix kendi pazarında tekel durumdaydı. Rakiplerin artması ile beraber Netflix’in sektördeki yerinin sallanabileceği belirtiliyor. Şirket pandemi döneminde de abone sayısını tahminlerin üzerinde artırdı.

Daha önce yüzde 16.9 olarak belirlenen artış hedefi geçilmiş ve bu artış yüzde 20’nin üzerinde olmuştu. Netflix’in rakiplerine karşı en büyük avantaj olarak orijinal içerikleri gösteriyor. Yayın servisi son yıllarda orijinal içeriklere 30 milyar doların üzerinde harcama yaptı. Şirketin önümüzdeki 10 yıl içerisinde de orijinal içeriklere yaptığı harcamaları artırarak sürdürmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu