Yatırım yapmaya başla!

Netflix 13 Reasons Why’ın İkinci Sezonu Nedeniyle “Sorumsuz” İlan Edildi!

Netflix’in en popüler serileri arasındaki 13 Reasons Why (Ölmek İçin On Üç Sebep), iki sağlam gerekçeyle eleştiri oklarının hedefi haline geldi. İşte detaylar;
Netflix 13 Reasons Why’ın İkinci Sezonu Nedeniyle “Sorumsuz” İlan Edildi!

Online medya platformunun en popüler serilerinden olan, hatta 2017’de Netflix’te en çok izlenenler arasında yer alan 13 Reasons Why, tartışmalı bir haberle gündeme geldi. Çünkü geçtiğimiz günlerde ikinci sezon tarihi açıklanan 13 Reasons Why’ın zamanlaması uzmanlar tarafından uygunsuz bulundu ve seri intihara teşvik ettiği gerekçesiyle eleştirildi.

Yeni sezon tarihi 18 Mayıs olarak duyurulan serinin, öğrencilerin sınav tarihiyle çakıştığına vurgu yapılarak, halihazırda intihar vakalarının arttığı bu dönemde böyle bir dizinin yayınlanmasının yanlış olduğu öne sürüldü. Uzmanlar ve eğitimciler Netflix’in bu konuda daha duyarlı olmasını gerektiğini, serinin amacının iyi düşünülmesi gerektiğini savundu.

Netflix’in bir gencin intiharını konu alan popüler serisi 13 Reasons Why, yeni sezon tarihi nedeniyle tepkilere neden oldu.

Netflix 13 Reasons Why İntihara Teşvik ediyorÇünkü Hannah Baker isimli karakterin intiharını konu alan dizi, İngiltere’de öğrencilerin yaz sezonu sınav dönemine denk geliyordu. Bu nedenle Netflix, sorumsuz gibi sözlerle nitelendirilip daha sorumlu olmaya davet edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan The Royal College of Psychiatrists isimli kurum; söz konusu sınav döneminde gençler arasındaki intihar vakalarının arttığını ve 13 Reasons Why’ın bu durumu daha da kötüleştirebileceğini belirtti.

İntiharın önüne geçmek için çalışan gruplar, 13 Reasons Why’ın gençleri intihara özendirmesi yetmezmiş gibi bir de sınav döneminde başlamasına şiddetle karşı çıktı.

 13 Reasons Why KaldırılmalıHannah Baker karakteri gibi intihar etmeyi düşünmelerine yol açabileceği söylenen dizi, bu nedenlerle topa tutuldu. Hatta Dr. Helen Rayner bu dizinin kaldırılması gerektiğini iddia etti. Netflix ise söz konusu suçlamalara direkt olarak cevap vermese de yayınlanan blog duyurusunda seride bazı değişiklikler yapıldığı açıklandı.

Buna göre, serinin ikinci sezonunda bazı eklemeler yapılmış, bölümlerin sonuna oyuncuların bulunduğu bir dizi video eklenmişti. Bunların içinde gençler ve ebeveynler için intiharla ilgili rehber niteliğinde bilgilendirmelere yer verilmişti. Fakat yapılan eklemeler; 13 Reasons Why’ın intihara teşvik eden bir program olduğu konusundaki yorumları durdurmadı. Bakalım, Netflix bu suçlamalardan herhangi bir yaptırımla karşılaşmadan kurtulabilecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum