Yatırım yapmaya başla!

Netanyahu Gantz Yarışında, Eski Lider Netanyahu Zafere Gidiyor!

İsrail seçimlerinde eski lider Netanyahu ve Gantz yarışı sona geldi. Açılan sandıklardan çıkan verilere göre Netanyahu önde gidiyor, resmi olmayan veride ise zafer eski liderin.
Netanyahu Gantz Yarışında, Eski Lider Netanyahu Zafere Gidiyor!

Benjamin Netanyahu sağ görüşlü İsraillileri Salı günkü seçimlerde oy kullanmaya çağırmıştı ve destekleri ile rakibi eski Orgeneral Benny Gantz ile zorlu bir kampanya yürüten aşırı sıkı bir oylamada avantaj sağlayacağını umduğunu ifade etti.

Bay Netanyahu, İsrail parlamentosu Knesset’teki 120 sandalyenin çoğunluğunu kazanması Likud öngörüsünü içeren sağcı partilere sahip bir hükümet oluşturmak için hala en iyi konumda görünüyordu. 

Ancak Bay Gantz’ın Mavi ve Beyaz partisinin en fazla sandalyeyi kazanacağı tahmin ediliyor ve birkaç yüzde puan salınmasının eski generale koalisyon kurma ve başbakan olma şansı verecek kadar büyük bir çoğunluk sağlaması bekleniyordu.

Ünvana Yaklaşan Netanyahu

Bay Netanyahu, son günlerde başbakan olarak beşinci dönemini kazanma ve ülkenin en uzun süre hizmet veren öncüsü olarak David Ben-Gurion’unun ünvanını devralma arzusunda yetersiz kalabileceği konusunda alarm vermişti.

Başbakan, rüşvet ve dolandırıcılık suçlamasıyla ilgili bir tavsiyenin ardından, savcının rüşvet ve sahtekarlıkla suçlandığı yönündeki ithamlara yönelik 10 yıl üst üste görevini tamamladığı için en büyük sorununun seçmen ilgisizliği olduğunu ifade etmişti.

Salı günü, milyonlarca seçmen İsrail genelindeki sandık başına gittiğinde Netanyahu, Başbakan Likud partisinin ve diğer sağ kanadının %9’unun yarışı kaybedebileceğini söyleyen anketörü John McLaughlin ile bir video yayınladı. Netanyahu “Seçmenler evde kalıyorlar ve bu oy kaybına mal olabilir. Evlerinizi bırakın ve oy verin. Hala zaman var. Çok geç değil.” vurgularını yapmıştı.

Seçim Çağrıları ve Programlar

Bay Netanyahu, dar sağ kanat koalisyonunun çöküşünden sonra Aralık ayında yeni bir seçim çağrısında bulundu. Kendisini, İsrail’in vazgeçilmez lideri, on yıllardır kamusal yaşamda deneyime sahip bir devlet adamı olarak Başkan Donald Trump, Rusya’nın Vladimir Putin ve diğer dünya liderleriyle yakın ilişkiler içinde bulmayı teklif etti. (1996-1999 arasında başbakanlık yaptı ve 2009’dan bu yana üç seçim kazandı.)

Seçim Günü, İsrail’de ulusal bir bayram. 2015 yılında katılım %72 olarak gerçekleşmişti. Anketler saat 10’da kapanıyor. Seçmenlerin evde kalabileceğini hisseden Bay Netanyahu, İsraillilerin “gevalt kampanyası” olarak adlandırdığı şeyde kaybedebileceği fikrini düşünerek, bir çılgınlık veya korku duygusu ifade eden Yidiş ifadesinden ödünç aldığı dikkat çekmişti.

Haftasonu boyunca, İsrail’in egemenliğini Batı Şeria’daki yerleşimlere uzatacak, sağcı seçmenlere uzun zamandır beklenen bir söz vereceğini ve seçimlerden sonra beklenen Trump barış planının önünde Filistinlilerle ilişkilerin sarsılabileceği beklentiler arasında yer alıyordu.

Netanyahu’nun Değişmesini İsteyen Topluluk Az Değildi

Bay Gantz, Bay Netanyahu’ya yeni bir alternatif olarak çıkmıştı; politika konusunda kendisiyle çok az farklılaştı, ancak yolsuzluk iddialarını etkiledi. İsrail’in sağlık ve trafikle ilgili ortak şikayetleri görmezden geldiğini belirtmişti.

“İsrail halkının gözlerine bakıyorum ve onlara şunu söylüyorum; Bu değişim mümkündür. Kendimi İsrail’in başbakanı olarak öneriyorum ve birlikte bu yeni yolu izleyeceğiz.” sözleri konuşmalardan dikkat çekenler olarak değerlendirildi.

Bazı seçmenler, Bay Netanyahu’nun çok uzun zamandır Başbakan olduğunu ve değişim istediklerini dile getiriyor. 27 yaşındaki Nadav Porat “Çok uzun süredir hükümette kaldı.” dedi, Bay Gantz’ın partisine Bay Netanyahu’nun yerine geçmek amacıyla oy verediğini söyleyen bir Kudüs hukuk öğrencisi.

Seçim Sonuçları Netanyahu Zaferini İşaret Ediyor

Birçok Likud seçmeni, Bay Netanyahu’nun oy kullanma çağrısına kulak verdi. Bazıları, işsizliğin düştüğü, teknoloji ve turizm sektörlerinin arttığı finansal krizden bu yana ülkenin uzun süredir devam eden ekonomik genişlemesini gösterdi.

İsrail’in 3 televizyon kanalı, Netanyahu’nun partisi Likud liderliğindeki sağ kanat partilerin yeni koalisyon hükümetini kurma yolunda yeterli sandalye sayısına ulaştığını belirtti. Sandıkların yüzde 97’si açılırken, Netanyahu liderliğindeki sağ kanat partilerin 120 sandalyeli mecliste 65 ile 67 milletvekillini garantilediği açıklamalar arasında. Resmi olmayan sonuçlara göre seçimi Netanyahu kazandı ve en uzun süreli hizmet ünvanına yaklaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum