Yatırım yapmaya başla!

ADBA/Nestserava: “Biyogaz, Doğal Gaza En İyi Alternatif Olabilecek Enerji Kaynağı”

Anaerobik Arıtma ve Biyokaynaklar Birliği (ADBA) Politika Yöneticisi Nestserava, doğal gaza alternatif olabilecek tek enerji kaynağının biyogaz olduğunu belirtirken sıradışı açıklamalar kaydetti.
ADBA/Nestserava: “Biyogaz, Doğal Gaza En İyi Alternatif Olabilecek Enerji Kaynağı”

Merkezi Londra’da bulunan Anaerobik Arıtma ve Biyokaynaklar Birliği’nin (ADBA) Politika Yöneticisi olan Viktoryia Nestserava, doğal gaz ve diğer enerji türlerine ilişkin açıklamalar kaydetti. Döngüsel ekonomilerin üretim esnasında oluşturduğu atıkların geri dönüştürülerek değerlendirildiğini açıkladı.

Özellikle son yıllarda atıkların değerlendirilmesinin oldukça önemli olduğunu söyleyen Nestserava, bunun sürdürülebilirlik ve inovasyonu baz alan bir yöntem olduğuna dikkat çekti. Geri dönüşüm ile madde maliyetinin minimuma indirildiğini ifade ederken, kaynak verimliliği sağlandığını belirtti ve çevresel açıdan oluşan faydaya işaret etti.

Her yıl küresel anlamda 1,6 milyar tonluk yiyeceğin çöpe gittiğini söyleyerek israf boyutunun büyüklüğüne dikkat çekti. Üstelik bunun 1,3 milyar tonluk kısmı hala yenilebilecek durumdaydı.

Her Yıl 1,6 Milyar Ton Yiyecek Çöpe GidiyorÇöpe giden 0,3 milyar tonluk yiyeceğin ise yenilmeyecek halde olduğuna değinen Nestserava, bu miktarın yalnızca %2’lik kısmının enerji kaynaklarında değerlendirildiğinin altını çizdi. İsraf edilen yiyeceklerin dünya ekonomisine toplamda 2,6 trilyon dolarlık kayıp yaşattığını açıkladı. Dünya genelinde 800 milyon insanın açlık ve yoksullukla mücadele ettiği göz önüne alınırsa, bu rakam oldukça ciddi görünüyor ve bu açıdan atıkların değerlendirilmesi büyük önem taşıyor.

Tam da bu noktada sözü biyogaza getiren Nestserava, bu biyoyakıt çeşidinin ülke atıklarını daha iyi yönetmeye olanak sağladığını açıkladı. Biyogazın sıkça tercih edilen bir metot olduğunu ekledi.

Biyogaz üretiminin yiyecek atıklarından enerji elde edilmesi sürecini de içerdiğini belirten Nestserava, gerek işverenlere gerekse bireylere büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti. Şu anda biyogazdan enerji üretmek ve üretilen bu enerjinin elektrik üretiminde kullanılması için gereken altyapının hazır bulunduğunu bildirdi. Söz konusu bu altyapının doğal gazdan elektrik üretimi sağlayan alt yapı ile aynı olduğunu belirtti.

Nestserava, biyogazdan elektrik üretmek için öncelikle biyometana dönüşümün şart olduğunu açıkladı.

Biyogazdan Elektrik ÜretimiBiyogazın biyometana dönüşümünün ardından yalnızca elektrik enerjisi kaynağı olarak değil, aynı zamanda ulaşım ve ısınma sektörlerinde de kullanımının mümkün olabileceğini dile getirdi.

Nestserava, elektrik üretiminde doğal gaza en iyi alternatifin biyogaz olduğunu açıkça ifade etti. Eğer atıklar gereken şekilde değerlendirilirse, dünya genelinde 1100 teravatsaatlik enerji üretilebileceğine değindi ve bu sayede 135 milyon insanın elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini aktardı.

Yılda 560 milyon tonluk karbondioksit emisyonunun önüne geçilmesinin atıkların değerlendirilmesi ve anaerobik arıtma yöntemiyle gerçekleşebileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum