Yatırım yapmaya başla!

Nestle Starbucks Kahvesi Satmak için 7.15 Milyar Dolar Ödeyecek!

İsviçre merkezli gıda devi Nestle, Starbucks ile 7.15 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. İşte gündemde yankı uyandıran haberin detayları;
Nestle Starbucks Kahvesi Satmak için 7.15 Milyar Dolar Ödeyecek!

İsviçreli gıda devi ile ünlü kahve zinciri arasındaki ortaklık manşetlerde yer etti. Yapılan duyuruya göre Nestle, ABD’li kahve zincirinin dünya çapındaki satış haklarını 7.15 milyar dolar karşılığında satın aldı.

İlaveten; Starbucks’ın 500 çalışanının Nestle bünyesinde hizmet vereceği ve İsviçreli şirketin Starbucks’ın ambalajlı ürünlerinin satışına 2019’da başlamayı planladığı belirtildi. Starbucks’tan yapılan açıklamada ise anlaşmadan elde edilecek kazancın hisse geri satın alımlarını hızlandırmak için kullanılacağı ifadelerine yer verildi.

Ayrıca ünlü kahve zincirinin hisse geri alımı ve temettü ödemeleri yoluyla 2020 sonuna kadar yaklaşık 20 milyar dolar gelir getirmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Nestle Starbucks Ürünlerinin Satış Hakkını AldıKonuyla ilgili açıklama yapan Starbucks CEO’su Kevin Johnson; Nestle’nin dünya çapındaki erişimi sayesinde Starbucks ürünlerinin milyonlarca eve taşınacağını kaydetti. Öte yandan; dünyanın en büyük yiyecek ve içecek üreticisi Nestle, rakipleriyle ortaklık imzalama konusunda fazlasıyla girişken olduğu için Starbucks’la yaptığı anlaşma pek şaşırtmadı.

Zaten Nestle’den de anlaşmanın, şirketin hisse başına karına ve 2019’da gerçekleşecek organik büyüme hedeflerine olumlu katkı yapmasını beklediği yönünde açıklama geldi.

Nestle Starbucks Anlaşması DetaylarıBuna ek olarak adı açıklanmayan bir kaynak, Nestle’nin ilk ücretin ardından telif hakları için ödeme yapacağını ve Starbucks’ın endüstriyel varlıklarını satın alınmayacağını belirtti. Euromonitor International ise anlaşmanın Nestle’nin % 5’lik paya sahip olduğu ABD pazarındaki payını güçlendireceği yönünde görüş bildirdi.

Nitekim önde gelen bağımsız pazar araştırması şirketi Euromonitor International, Starbucks’ın halihazırda ABD pazarının % 14’ünü elinde tuttuğunu ifade etti.

Nestle Starbucks Sayesinde ABD'deki Payını Artıracak Ayrıca Euromonitor analisti Nestle’nin satış açısından büyüklüğünü, şirketin diğer 5 büyük sıcak içecek şirketinin toplamından daha büyük olduğunu söyleyerek ifade etti.

Bunların yanında Nestle CEO’su Mark Schneider’ın geçen yıl yaptığı açıklamaların birinde kahveden stratejik bir yatırım alanı sözleriyle bahsettiğini de belirtelim. Keza geçen yıl Kasım ayında Teksas merkezli Chameleon Cold-Brew’i satın alan Nestle, Blue Bottle Coffee’den de çoğunluk hissesi almıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum