Yatırım yapmaya başla!

Nesta: Deepfake Teknolojisi 2019’da Jeopolitik Krize Yol Açabilir!

Birleşik Krallık merkezli inovasyon vakfı Nesta, 2019 inovasyonları için tahminlerini yayınladı. İşte Nesta'nın öngörüleri;
Nesta: Deepfake Teknolojisi 2019’da Jeopolitik Krize Yol Açabilir!

İngiltere merkezli küresel inovasyon kuruluşu Nesta, 2019 yılı için inovasyon tahminlerini yayınladı. Kurum, son derece sofistike sahte videoların jeopolitik krizlere yol açabileceği uyarısında bulunurken, önümüzdeki yıl gerçekleşmesi beklenen diğer yenilikler de dikkat çekti.

Nesta’nın 2019 inovasyon tahminlerinden birçoğu tedirgin edici nitelik taşırken kurum gelecek yılın sonuna kadar dünyanın; kötü niyetli sahte videolar, robot avukatlar, akıllı şehirler ve sınavsız bir müfredat gibi yenilikleri görebileceğini bildirdi. Öte yandan; kurumun teknoloji ve inovasyon uzmanlarının 2019 için tahminlerini, hem avantajları hem de riskleriyle birlikte yayınladığı kaydedildi.

Tahminlerinin bir tanesinde Nesta, insanların neredeyse aynılarının videolarını yaratan bir yapay zeka teknolojisinin silah haline getirileceğini öne sürdü.

Deepfake Teknolojisi Kriz Yol AçacakNesta, Deepfakes denilen teknolojinin önde gelen bir politikacının seçim sahtekarlığı, bir dünya liderinin ağzından savaş ilanı ya da bir devlet başkanının sahte suikast görüntüsünü oluşturmak için kullanılabileceğini belirtti. Ve; “önümüzdeki 12 ay içinde, dünyanın ülkeler arası diplomatik ilişkilere ciddi zararlar verebilecek son derece gerçek görünümlü kötü niyetli sahte bir videoyla karşılaşacağını öngörüyoruz” yorumu yapıldı.

Bunun yanında Nesta 2019 kehanetleri kapsamında, akıllı şehirler oluşturma yarışının uzay yarışı için 2019’un cevabı olabileceğini öngördü.

Nesta 2019 Kehanetleri Akıllı ŞehirlerKurum, Çin’in kentsel zorlukları çözmek için yapay zeka kullanımının önünü açarken ABD’nin teknolojiye yatırım için harekete geçirileceğini aktardı. Yasal yapay zekanın ya da robot avukatların gelecek yıl temel akım haline geleceğini söyleyen kurum, bunun yasal hizmetleri daha ucuz ve daha erişilebilir hale getireceğini bildirdi.

Ayriyeten Nesta, insanların 2019 ‘da insanlarla mı yoksa makinelerle mi konuştuklarını bilmek isteyeceklerini öngördü.

İnsanlar 2019'da Makineyle mi İnsanla mı Konuştuğunu Bilmek isteyecek Bununla birlikte insanların firmalardan, hayatlarını etkileyen kararların algoritmalar tarafından mı yoksa insanlar tarafından mı yapıldığı konusunda açıklık isteyecekleri söylendi. Haftada 5 günlük ve 40 saatlik çalışma düzeninin revize edileceğini öngören Nesta uzmanları, bunun yerine daha az günden oluşan bir çalışma haftasının gelebileceğini dile getirdi.

2019’da insanların kendi sindirim sistemlerinde bakterileri test etmek için ödeme yapacakları ve bunun kişiselleştirilmiş bir mikrobiyom yönetimi endüstrisi doğuracağı da iddia edildi.

NESTA 2019 Tahminleri İnsanlar Sindirim Sisteminde Bakteri Test Edecek

Nesta ayrıca biyoteknoloji şirketlerinin bireysel ihtiyaçlara göre üretilen ürünler satacağını öne sürdü. 2019 sonuna kadar dünyanın göreceği yenilikler arasında engelli kişilere yardımcı olan tekerlekli sandalyeler gibi aletlerde göz kontrolü gibi teknolojilerin kullanılacak olması da vardı. Nesta’ya göre bu alandaki inovasyonlar gelecek yıl ivme kazanacaktı.

Yapay zeka sayesinde sınavlara gerek kalmayabileceğini de öngören Nesta, antibiyotik direnci arttıkça insanların kimin ilaca dirençli enfeksiyona sahip olduğunu bilmek isteyeceğini kaydetti. Tabii, bu öngörüler arasında en çok dikkat çekeni yapay zeka teknolojisiyle oluşturulmuş videoların silah haline getirilecek olması oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum