Yatırım yapmaya başla!

Negatif Oranlar Sonunda Kemiklerinizi Eriten Steroidlere Benziyor

Negatif oranlar, bu kez de steroidlere benzetildi. İşte detaylar;
Negatif Oranlar Sonunda Kemiklerinizi Eriten Steroidlere Benziyor

Merkez bankasının negatif faiz oranları politikası, IMF ve Dünya Bankası’nın bu haftaki yıllık toplantılarında, uzmanların küresel ekonomiye verebileceği zarar uyarılarıyla beraber büyük bir eleştiri aldı.

UBS danışmanı ve İngiltere Merkez Bankası’nın eski kıdemli danışmanı Huw van Steenis tarafından yapılan kıyaslamada da; “Negatif oranlar ve burada daha negatife dönmek, steroidlere benzer. Kısa ve keskin kullanımda harikalar ancak uzun süreli steroid kullanımı kemiklerinizi eritmeye başlıyor ve hastayı zayıflatıyor” dendi.

Van Steenis Washington’da verdiği bir demeçte, olumsuz oranların yarardan daha fazla zarar vermeye başladığından endişelendiğini söyledi.

Negatif Oranlar Endişe Steroid Yorumları Japonya’nın şu anda yirmi yılı aşkın süredir negatif oranlara sahip odluğunu ve ekonomiyi desteklemediklerini dile getiren Van Steenis, benzer şekilde Avrupa Merkez Bankası’nın eğilimine yönelik endişeleri dile getiren üyeleri akıllara getirdi. Örneğin İtalya Merkez Bankası Başkanı ve ECB üyesi Ignazio Visco, negatif faiz oranlarının göze çarpan sıra dışı politika olduğunu söyledi.

İstenmeyen sonuçlardan dolayı endişeli olduğunu belirten Visco, negatif faiz oranlarının tuzağı konusuna çok dikkat etmek zorunda olduklarını vurguladı.

Negatif Oranlar Uzman Yorumları AMB üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann da negatif faiz oranlarının “ekonomik ve sosyal açıdan çok iyi bir fikir olmadığını” savundu. Hollandalı banka ING’nin CEO’su Ralph Hamers, oranlar için mevcut ortamın zararlı olduğu ve net faiz geliri üzerinde çok fazla baskı yarattığının üzerini çizdi. “Bu negatif oran bölgesinden ayrılmamız gerektiğini düşünüyorum, bu hiç kimse için iyi değil.

Tasarruf sahipleri finansal gelecekleri hakkında giderek daha belirsizleşiyorlar, bu yüzden negatif oranlarla daha çok tasarruf ediyorlar, bu ters psikoloji.” dedi. Sonuçta daha pek çok kurum ve kişi de negatif oranlar konusunda benzer tahminlerde bulunmuştu. AMB’nin tahvil alım programını açıklamasının ardından ING, bunun işe yarayacağını düşünmediğini açıkça belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum