Yatırım yapmaya başla!

Negatif Düşüncelere Takılıp Kalmamak için Yapılması Gerekenler

Negatif Düşüncelere Takılıp Kalmamak için Yapılması Gerekenler

“Mutlu olmak için hayata pozitif bakmayı öğrenin, bardağın dolu tarafına odaklanın, negatif düşüncelerden olabildiğince uzak durun… “ Tamam, neredeyse herkesten duyduğumuz, her yerde gördüğümüz bu önerileri hepimiz biliyoruz da acaba kaçımız onları uygulayabiliyoruz? Hayattan keyif alarak yaşayabilmek için diyorum, acaba kaç tanemiz negatif düşüncelere karşı gerçekten savaş açıyoruz? Kaçımız onlara karşı koymak için sahiden çaba harcıyor, kaçımız kara düşünceler bataklığına düşmemek için doğru adımlar atmaya çalışıyoruz?

Ne yazık ki hepimiz bu klişe önerilerin ne kadar doğru olduğunu biliyor ama yine de negatif düşüncelerin rüzgarına kapılmaya devam ediyoruz. Başımıza gelen kötü bir olay karşısında susturamadığımız iç sesimizin yine kötü kötü konuştuğunu duyuyor; “her şey beni buluyor, ne yapsam olmuyor, ne kadar şanssızım, neden ben…” gibi cümlelerle karanlığa biraz daha saplanıyoruz. Teslimiyet açığını gören negatif düşünceler tarafından biraz daha istila ediliyor, onların son umut kırıntılarını da temizledikten sonra attıkları zafer çığlıklarıyla yenilgiyi bir kez daha kabulleniyoruz. Ve ne yazık ki en başta karşı koyabilsek, her şeyin daha farklı olabileceği gerçeğini göz ardı ediyoruz.

Evet, en başta karşı koyabilsek dedim! Tıpkı pozitif insanlar gibi negatif düşünceler daha miniciklerken onların farkına varabilsek! Sonuçta; pek çoğumuz karşılaştıkları güçlükler karşısında sağlam durabilen, ne olursa olsun gülümsemeye devam edebilen, kısaca hayata pozitif bakabilen insanları hayranlıkla karışık bir gizli bir öfkeyle izleyip, onların ne yapıp da böylesine olumlu düşünebildiklerini merak etmiyor muyuz? İşte ben de size hep merak ettiğiniz o sorunun cevabının aslında çok basit olduğunu söylüyorum. Birkaç basit teknikle; negatif düşüncelere kapılıp gitmekten kurtulabilirsiniz diyorum. Aşağıdaki önerileri “gerçekten” uygular, hayata pozitif bakabilmek için gerçekten çaba harcarsanız, siz de pekala o kara düşünceler karşısında yıkılmayan kişilerden biri olabilirsiniz.

Negatif Düşünmeye Başladığınızın Farkına Varın!

Negatif Düşünmeye Başladığınızın Farkına Varın!İster iş hayatında isterseniz de özel hayatta! Yaşadığınız bir problemden dolayı karamsar düşünmeye başladığınız anda bunun farkına varın. Diyelim ki; iş yerinizde sorun yaşıyorsunuz. Ve aklınızdan “zaten işler ne zaman yolunda gitti ki, bıktım aynı sıkıntılardan, çözsek ne değişecek yarın yine aynı…” gibi düşünceler geçiyor. Böyle anlarda yapmanız gereken negatif düşünmeye başladığınızın farkına varmaktır. Yani iç sesinizin size yine kötü şeyler söylediğini duyduğunuz anda, onun “negatif düşüncelerin kötü bir oyunu” olduğunu anlamalısınız.

Negatif Yaklaşımınızın Nedenini Anlayın!

Negatif Yaklaşımınızın Nedenini Anlayın!Negatif düşüncelere takılıp kalmamak için aşmanız gereken ilk basamağı geçtiniz. Diğer bir deyişle; negatif düşünmeye başladığınızın farkına vardınız. Buradan sonra yapmanız gereken şey, neden bu kötü yaklaşımı seçtiğinizi anlamaktır. Yani negatif düşünmeye başlamanızın nedeni ne? Karşılaştığınız sorun mu yoksa o sorunu aşamayacağınızı düşünmek mi sizi karamsarlığa sürüklüyor? Çünkü sizi sürekli negatif düşünmeye iten belirli bir sorun varsa, onun çözülmesi gerekiyordur. Ama sorun karşınıza çıkan problemden değil de direkt sizden (öz güven eksikliğiniz varsa, kendinizi başarısız biri olarak görüyorsanız) kaynaklanıyorsa o zaman yapmanız gereken kendinizle ilgili sorunu çözmektir. Kısacası; negatif yaklaşımınızın nedenini mutlaka bulmalısınız.

Durdurun ve Kendinizle En Yakın Arkadaşınızmışsınız gibi Konuşmayı Deneyin!

Durdurun ve Kendinizle En Yakın Arkadaşınızmışsınız gibi Konuşmayı Deneyin!Negatif düşüncelerinizin nedenini de anladıktan sonra yapmanız gereken şey kendinizle konuşmaya başlamaktır. Yani aynı anda iki farklı kişi olmalı, kendinizle en yakın arkadaşınızmışsınız gibi konuşmalısınız. O anda aklınızdan geçenleri en yakın arkadaşınıza, annenize ya da sizi motive etme konusunda başarılı olan birine anlatmışsınız gibi düşünmeli, karşınızdaki kişinin sizi sakinleştirmek için kullanabileceği sözleri kendinize karşı kullanmalısınız.

Ya da aklınızdan geçen negatif düşünceleri bir başkası size söylemiş olsaydı, onu kendine getirmek için neler söylerdiniz, olaya bu şekilde yaklaşmalısınız. Mesela; o an aklınızdan “yine başarısız bir iş görüşmesi, nasıl iş bulurum, neden yapamıyorum” gibi negatif düşünceler geçiyor. Kendinizi karşınıza alarak “işi alamamış olabilirsin ama bu her zaman işsiz kalacaksın anlamına gelmiyor, eksiklerinin farkına vararak bir sonraki iş görüşmende daha başarılı olabilirsin, belki çok daha iyi bir iş seni bekliyordur” gibi cümlelerle olaya pozitif bakmalısınız.

Oturuyorsanız Kalkın, Yürüyorsanız Koşun, Kısacası Farklı Bir Şey Yapın!

Oturuyorsanız Kalkın, Yürüyorsanız Koşun, Kısacası Farklı Bir Şey Yapın!Zihninizin negatif düşünceler tarafından yavaş yavaş ele geçirildiğini mi hissediyorsunuz, o zaman dikkatinizi başka bir şeye vermeye çalışın. Çalışıyorsanız küçük bir mola verin. Oturuyorsanız ayağa kalkın, yürüyorsanız koşun, sizin anlayacağınız yaptığınızdan daha farklı bir şey yapın. Böylelikle kafanızı meşgul eden kötü düşüncelerden uzaklaşmış olacak, odak noktanızı değiştirdiğiniz için kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Yetmediği Yerde Kendinizi Şımartın! (Hak Ettiğinize İnanarak)

Yetmediği Yerde Kendinizi Şımartın! (Hak Ettiğinize İnanarak)Yukarıdaki bütün önerileri denediniz ama negatif düşüncelerden hala kurtulamıyorsunuz. Zihninize üşüşen kara kara düşünceler, bir türlü kovamıyor, seslerini bir süreliğine kıssanız bile ne yazık ki onları tamamen susturamıyorsunuz. O zaman bir de bu öneriyi deneyin! Yani size kendinizi şımartın diyorum. Bugüne kadar başardığınız şeyleri tek tek düşünün ve şimdi olmasa bile bir zamanlar kendinizle ne kadar gurur duyduğunuzu hatırlayın.

Övündüğünüz özelliklerinizi, ne kadar çok zorluğun üstesinden geldiğinizi bir bir anımsayıp, tüm bunları düşünerek şımarmayı hak ettiğinizi düşünün. Ve size iyi gelecek, enerjinizi toplamanızı sağlayacak şey her neyse onu yapmak için hemen harekete geçin. İsterseniz; tek başınıza küçük bir yolculuğa çıkın, isterseniz de ne zamandır görmediğiniz dostunuzun yanına koşun. Artık size olumlu düşünmek için istek ve cesaret verecek şey her neyse, tam da onu yapın. Negatif düşüncelerin hakkından kendinizi şımartarak gelin. Çünkü bunu kesinlikle hak ediyorsunuz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum