Yatırım yapmaya başla!

Neden Bir Akıl Hocasına İhtiyacımız Var?

Neden Bir Akıl Hocasına İhtiyacımız Var?

“Eğer daha ileriyi gördüysem, devlerin omuzlarında durduğum için olmuştur.” Evet, başarısını bütün dünyaya kanıtlamış ünlü isim Isaac Newton’a ait olan bu sözü daha önce hiç duymuş muydunuz, bilemiyorum. Ancak tüm zamanların en iyi ikinci fizikçisi olarak gösterilen Newton’un bu cümlesinden çıkarmamız gereken büyük bir ders olduğunu adım kadar iyi biliyorum. Şimdi “iyi hoş da nedir bu ders” diye düşünüyor olabilirsiniz. Merak etmeyin, hemen söylüyorum. Demek istediğim şey şu. Sizce de ünlü bilim adamının bu sözüne bakarak bir akıl hocasının başarı üzerinde ne kadar etkili olduğu sonucuna ulaşamaz mıyız?

Daha ileriyi görebilmek için, devlerin omuzlarında durduğunu söyleyen ismin bize söylemek istediği şey sizce de bu değil mi? Sonuçta; başarılı insanların hemen hepsinin örnek aldıkları ya da danıştıkları rol modelleri olduğunu biliyoruz, öyle değil mi? Yani nasıl ki bir çocuğun başarısındaki en önemli etken ailesinin başarıysa, aynı şekilde bir insanın başarısını belirleyen en önemli etkenlerden biri de bu. Yani doğru yol göstericisine sahip olan kişiler başarıya çok daha kolay ulaşırken, yönünü şaşırmış bir pusulayla hareket edenler ise ne yazık ki o kadar iç açıcı sonuçlarla karşılaşamıyor. İşte bu nedenle de akıl hocamızı, diğer bir deyişle mentorumuzu doğru seçmemiz çok önemli.

İlginizi Çekebilir:
İş Dünyasının 30 Önemli Yöneticisinden 30 Başarı Sırrı

Zaten durum böyle olduğu için günümüzde akıl hocalığı profesyonel olarak yapılan bir iş haline dönüşmedi mi? Zira farkında olmasak bile hepimiz bize yol gösterebilecek birilerine ihtiyaç duyuyoruz. Ne yapacağımızı bilemediğimiz anlarda danışabileceğimiz kişilere, gücümüzü kaybettiğimiz anlarda bizi toparlayabilecek yol göstericilerine ciddi anlamda gereksinimimiz var. Sonuçta; daha önce hiç gitmediğimiz bir yere haritasız gitmeye çalışırsak, kaybolmamız kuvvetle muhtemeldir, değil mi? Lafı dolandırmamak gerekirse; akıl hocalarına ihtiyaç duymamızın bir sürü farklı nedeni olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Etrafınızda size akıl hocalığı yapabilecek birileri varsa ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varmanızı istiyorum. Başınızda size yol göstermeye çalışan anne-babanızın ya da herhangi başka bir kişinin varlığı için minnet duymanız gerektiğini söylüyorum. Çünkü ortada olan gerçek şu ki; istisnasız hepimizin bir akıl hocasına ihtiyacı var. Nedenleri mi? İsterseniz onları da aşağıda inceleyelim.

Bizi Motive Ederler!

Bizi Motive Ederler!Hepimiz zaman zaman motivasyon eksikliği yaşıyoruz, öyle değil mi? Yola devam edebilmek için ihtiyacımız olan gücün kırıntılarını bile bazen içimizde bulamıyor, gittikçe hızlanan bir düşüşle dibe doğru çekiliyoruz. İşte tam da böyle anlarda bizi kendimize getirecek akıl hocalarına ihtiyaç duyuyoruz. O zor durumdan kurtulmak için bir şeylere tutunmamız gerektiğini bilsek bile bu gerçeği bir başkasının ağzından duymak istiyoruz. Neyle motive olabileceğimizi, neyin bize daha iyi hissettireceğini öğrenmek için tam olarak bunu istiyoruz. Çünkü ancak bir yol göstericinin bize ışık tutması sayesinde aydınlanıyor, ancak bu şekilde ilerlemeye devam edebiliyoruz.

Yol Gösterirler!

Yol Gösterirler!Akıl hocalarına ihtiyacımız var çünkü bazen hangi yöne gitmemiz gerektiğini bilemiyoruz. Ne tarafın bizim için daha doğru olduğuna karar veremiyor, istediğimiz hedefe ulaşabilmek için nasıl bir plan yapmamız gerektiğini bilmiyoruz. İşte bunun için de bize doğru yönü gösterecek pusula niteliğindeki akıl hocalarına ihtiyaç duyuyoruz. Bu rolü üstlenmek de bazen annemize bazen babamıza bazen öğretmenize bazen yöneticimize bazen de bize tamamen yabancı olan birine düşüyor. Yolumuza ışık tutan bu insanlar sayesinde yanlış yollara girmekten kurtuluyor ve bizi hedefe ulaştıracak yolda ilerleme fırsatı bulabiliyoruz.

Olası Hatalarımızı Görmemizi Sağlarlar!

Olası Hatalarımızı Görmemizi Sağlarlar!Bazen gözümüzün önünde olan biteni bile göremeyiz, değil mi? Olaylara tamamen yanlış açılardan bakar, bir adım ötemizde uçurum olduğunu fark etmeyip aynı yönde ilerlemeye devam ederiz. Çok büyük bir hata yapmak üzere olduğumuzu bilmez ya da bu gerçeği görmek istemeyiz. Oysaki açıkça birilerinin bizi silkelemesine ihtiyacımız vardır. Uyurgezer misali ortalıkta dolaşmaktan kurtulmaya, uçurumun kenarından geri çevrilmeye düpedüz muhtacızdır. İşte akıl hocaları da tam da bu noktada devreye girerler. Bize doğru gelen şeylerin gerçekte ne kadar yanlış olduklarını gösterir, üzerimize yapışıp kalmış gibi görünen uyurgezerlikten kurtulmamızı sağlarlar.

Daha İleri Gidebilmemiz için Bizi Teşvik Ederler!

Daha İleri Gidebilmemiz için Bizi Teşvik Ederler!Siz de “yapabilirsin, ne kadar yetenekli olduğunu biliyor musun, vazgeçmek için ortada hiçbir neden yokken şimdi pes etmek neden” gibi sözlerle teşvik edildiniz mi? Etrafınızda size sürekli daha başarılı olabileceğinizi söyleyen, isterseniz daha ileri gidebileceğinizi dile getiren birileri var mı? Çünkü eğer varsa, gerçekten şanslı olduğunuzun farkına varmalısınız. Size bunları söyleyen kişi ister ailenizden biri olsun isterseniz de bir arkadaşınız. Kim olduğu fark etmez. Önemli olan çevrenizde sizi daha ileri gidebilmeniz için teşvik eden birilerinin olması! İşte bunun önemini anlarsanız, neden bir akıl hocasına ihtiyaç duyduğumuzu da anlamışsınız demektir.

Tavsiye Verirler!

Tavsiye Verirler!Akıl hocalarına açık ve net olarak ihtiyaç duyuyoruz çünkü hepimiz zaman zaman tavsiye almak istiyoruz. Ne kadar akıllı olsak da olaylara ne kadar gerçekçi yaklaşsak da bazen ne yapacağımızı bilemiyor, bir sonraki adımımızı ne tarafa atmamız gerektiğine karar veremiyoruz. İşte bu noktada da mentor da denilen yol göstericilerine başvuruyoruz. Olaylara pek çok farklı açıdan bakabilen, ön görülü olan, karşısındaki insanın ihtiyaçlarını ve isteklerini anlayabilen akıl hocalarından tavsiye alıyoruz. Çünkü ya kararlarımızdan şüphe ediyor ya da sahiden ne istediğimizi bilemiyoruz. Uzun lafın kısası; fikirlerine güvendiğimiz ve bizim için en doğru tavsiyeyi vereceğini düşündüğümüz akıl hocaları tüm bu nedenlerden dolayı başarımız üzerinde önemli rol oynuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum