Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati’den Enflasyon Açıklaması: Sorunların Farkındayız

Nebati, TBMM Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulunarak enflasyon sorunu hakkında değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
Nebati’den Enflasyon Açıklaması: Sorunların Farkındayız
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda bütçe sunumunda önemli açıklamalarda bulundu. Oldukça kritik iki konu olan enflasyonu ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunu ele aldı. Nebati, yüksek enflasyon nedeniyle para politikaları sıkılaşırken finansman maliyetlerinin arttığını ve resesyon beklentilerini güçlendirdiğini söyledi.

2022’de küresel büyümenin yüzde 3,2’ye gerilemesinin öngörüldüğünü aktardı. Üretim ve istihdam kapasitesini artıran Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 11,4 ile G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu vurguladı.

İstihdamı artırmanın hayati önem taşıdığını söyleyen Nebati, ilk on ayda istihdam artışının 1 milyon 227 bin kişi olduğuna dikkat çekti. İhracatın Kasım itibarıyla yıllık 253 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını ifade etti.

“Tüm Sorunların Farkındayız”

Yüksek enflasyonun sebep olduğu tüm sorunların farkında olduklarını belirtti. Enflasyonla mücadeleyi en önemli öncelikleri olarak gördüklerini, enflasyonun bugün istisnasız tüm ülkelerin başlıca sorunu olduğunu bildirdi.

Emtia fiyatlarındaki yüksek seyrin, tedarik zincirlerindeki aksamaların ve arz kısıtları tüm dünyada yüksek enflasyona sebep olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu süreçte Türkiye’de enflasyon görünümünde belirgin bir bozulma yaşandığını, Kur Korumalı Mevduat, Katılma Hesapları ve diğer politikalar sayesinde Türk lirasında sağladıkları istikrarlı seyrin bu sonucun alınmasında etkili olduğunu kaydetti.

Ocak-Ekim döneminde KKM’ye bütçeden 91,6 milyar TL harcama yapılırken kurdaki istikrar ile Kasım ve Aralık’ta şu ana kadar bütçeden herhangi bir aktarım yapılmadığını vurguladı. Bu yıl 276,8 milyar TL vergi gelirinden vatandaşların lehine vazgeçtiklerini hatırlattı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu MASAK’n suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanının önlenmesi amacıyla çalışmaların aralıksız sürdüğünü bildirdi. 20 bini aşkın kişi hakkında araştırma yapıldığını, terörizmin finansmanı çerçevesinde 66 gerçek kişi ve 14 kuruluşun mal varlığının dondurulduğunu duyurdu.

EYT ile ilgili çalışmayı da tüm paydaşların görüşlerini dikkate alarak titizlikle yürüttüklerini, çalışmanın detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zamanı gelince kamuoyuna açıklayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.