Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati: İşsizlik Oranı 2018 İlk Çeyrekten Beri İlk Kez Tek Hanede

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’yle güçlü performansını sürdüren ekonominin yeni iş fırsatları oluşturduğunu söyledi. Detaylar haberde;
Nebati: İşsizlik Oranı 2018 İlk Çeyrekten Beri İlk Kez Tek Hanede
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün resmi Twitter hesabından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılı ilk çeyrek istihdam raporunu yorumladı. Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’yle ekonominin güçlü bir performans sergileyerek yeni iş fırsatları oluşturduğunu söyledi.

Türkiye ekonomisinin güçlü performansı ile yeni iş fırsatları oluşturulurken istihdamda istikrarlı bir şekilde artış kaydedildiğini vurguladı.

Toplam istihdamın 2023 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla 195 bin kişi arttığına işaret eden Nebati, böylece 31,6 milyon kişiye ulaştığını belirtti.

İşsizlik Oranı 2018 Yılından Bu Yana İlk Kez Tek Haneye Düştü

TÜİK’in bugünkü raporunda işsizlik oranının yüzde 9,9’a gerilediğini anımsatan Nebati, işsizlik oranının 2018 yılı birinci çeyrekten bu yana üç aylık bazda ilk kez tek haneye düştüğüne dikkat çekti.

Bakan Nebati paylaşımında, gelecek dönemde de insan ve istihdam odaklı politikalarından asla taviz vermeden büyümeye devam edileceğini ifade etti. Katma değerli ve teknoloji yoğun üretimi güçlendirerek gençlere ve insanlara yepyeni fırsatlar sunmayı sürdüreceklerini öne sürdü.

TÜİK’in Ocak-Mart 2023 dönemi raporunda bir önceki çeyreğe göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerdeki işsiz sayısı 62 bin kişi azalarak 3 milyon 483 bin kişiye gerilemişti.

2023 yılının ilk çeyreğinde işsizlik oranı ise 0,3 puan azalarak yüzde 9,9 seviyesinde görülmüştü. Senenin ilk çeyrek verilerinde işsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,2, kadınlarda yüzde 13,4 olarak tahmin edilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu