Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Enflasyon Konusunda Gelecek Yıl Çok Rahatız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, verdiği bir demeçte enflasyon ve asgari ücret beklentilerini paylaştı. İşte detaylar...
Nebati: Enflasyon Konusunda Gelecek Yıl Çok Rahatız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyondaki son gelişmelere dair açıklama yaptı. Enflasyonda baz etkisiyle gerçekleşen düşüşün Mayıs sonuna kadar süreceğini söyleyen Nebati, diğer yandan vatandaşın baz etkisine değil, cebine bakacağını belirtti.

Matematiksel olarak görülen düşüşün yanında hissedilir bir gerileme de olacağını ifade etti.

Vahap Munyar’ın sorularını yanıtlandıran Nebati, 2022’nin en kötü yıl olarak tarihe geçeceğini belirterek, “100 milyar dolar dış ticaret açığı, 50 milyar dolar cari açık söz konusu ama çok şükür bu zor dönemi geride bırakıyoruz.” dedi.

Dış Borçlarda Sıkıntı Yok

Ekonomide yaşanan zorluklara rağmen dış borçlarda sıkıntı olmadığını ifade eden Nebati, reel kesimin kısa vadeli dış borcunun 85 milyar dolara indiğini belirtti.

Enflasyonun Aralık ayından itibaren düşmeye başlayacağını söyleyerek, fiyatlardaki son duruma değindi.

GCM Yatırım Banner

Pamuk fiyatının geçen yılın altına indiğini, iplik fiyatlarının çok gerilediğini ve emtia fiyatlarının azalmasının enflasyonun ithalat tarafının olumlu etkilediğini anlattı.

Baz etkisiyle düşüşün Mayıs sonuna kadar devam etmesinin ardından yaz mevsiminin geleceğini ve bundan sonra da daha bir rahatlama olacağını açıkladı.

Yılı Yüzde 65 Enflasyonla Tamamlayacağız

Bu yılı yüzde 65 enflasyon oranıyla tamamlayacağımızı öngören Bakan Nebati, “Önümüzdeki yıl çok rahatız. Bütçede tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Enflasyon hedefimizi programa yüzde 24 koymuştuk. Orada en fazla yüzde 30’a doğru bir sapma söz konusu olabilir.” şeklinde konuştu.

İhracatçıların döviz kurundan boşa şikayet etmemeleri gerektiğini, dövizdeki artışın enflasyonu yukarı çekeceğini ifade etti.

Asgari Ücrette Enflasyonu Tetikleyecek Adım Atılmamalı

Temmuz ayı ile birlikte asgari ücretteki artışın yüzde 95’i bulduğunu söyleyen Nebati, bu yılı yüzde 65 enflasyonla geride bırakacaklarını, dolayısıyla da asgari ücret artışının enflasyona yüzde 30 puan fark atmış olacağını belirtti.

Dar gelirliye, fukaraya bereket verilmesi gerektiğini söylerken, asgari ücret artışında enflasyonu fazla tetiklemesine yol açacak bir adım atılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Döviz rezervimizin 125 milyar doları bulduğunu, Rusya’dan gelen turistlerin bankalarımızdan hesap açtığını ve ufak ufak döviz geldiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.