Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO’nun 600 Konteyneri Türkiye’ye Varmak için Yola Çıktı

Depremin ilk günlerinde Türkiye’ye barınma ihtiyacı için 1000 konteyner yollayacağını duyuran NATO, bunun bir kısmını taşıyan geminin yola çıktığını açıkladı.
NATO’nun 600 Konteyneri Türkiye’ye Varmak için Yola Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve beraberinde onlarca il ve ülkede hissedilen yıkıcı depremin üzerinden 14 gün geçti. Bu iki haftalık süre zarfında depremden etkilenen insanlara dünyanın dört bir yanından yardımlar gelirken, yurt içinde yapılan kampanya ile yüklü miktarda bağış toplandı.

Elbette yapılan çabalar yitirdiğimiz 41 bin insanın hayatını geri vermeyecek ama en azından yaraların sarılması ve yıkılan binaların yerine yenilerinin yapılması için yardımcı olacak.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), depremin beşinci gününde yaptığı açıklamada Türkiye’ye tam teşekküllü, yarı kalıcı barınma tesisleri gönderileceğini duyurmuştu.

Gelen son açıklamada ise söz konusu konteynerlerin bir kısmının Türkiye’ye varmak için yola çıktığı bildirildi. 4 bin insanın geçici barınma ihtiyacını karşılaması planlanan, 1000’den fazla konteynerin ilk 600 tanesini taşıyan gemi İtalya’nın Taranto limanından 19 Şubat itibarıyla yola çıktı.

Geminin önümüzdeki hafta İskenderun’a ulaşması ve hızlıca yerleşim kamplarının kurulması planlanıyor. NATO, 10 Şubat’ta yaptığı açıklamada söz konusu tesisin kurulmasının ardından, kış şartlarına uygun çadırların da etrafına yerleştirilmeye başlanacağını bildirmişti.

GCM Yatırım Banner

Deprem Bölgesine Yardımlar Aralıksız Sürüyor

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde hissedilen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük deprem, 41 bin 20 yurttaşımızın hayatını kaybetmesine sebep oldu. AFAD şu ana kadar 6 bin 212 artçının meydana geldiğini açıkladı.

Yaraların hızla sarılmaya çalışıldığı bu dönemde 100’e yakın ülke Türkiye’ye yardım teklifinde bulundu. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suriye’de de 6 bine yakın insanın öldüğü depremlerde afet bölgesine sayısız yardım yolladı.

AA’da yer alan bilgiye göre şu ana kadar iki ülkeye tıbbi malzeme ve çadırlardan oluşan 3 bin 375 ton malzeme ulaştı. 118 uçakla gelen yardım malzemeleri  BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın talimatıyla  “Yiğit Süvari 2” operasyonu kapsamında göndediliyor. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın