Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO’dan Çin ile İlişkilerin Sürdürüleceğine Dair Sinyal

NATO, savaş ile birlikte Çin başta olmak üzere diğer otoriter rejimlere olan bağımlılıkların değerlendirildiğini açıkladı. Haberin detayları aşağıda;
NATO’dan Çin ile İlişkilerin Sürdürüleceğine Dair Sinyal
HABER GİRİŞ

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) dışişleri bakanları bugün Bükreş’te iki gün süren toplantılarının ardından yazılı açıklamada bulundu. Toplantıda, Çin’in ortaya koyduğu uzun vadeli zorlukların yanı sıra Rusya’nın baskısına maruz kalan ortaklara destek konusuna odaklanıldığı söylendi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “NATO, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın bir İttifakıdır, ancak karşılaştığımız zorluklar küreseldir ve bunları NATO içinde birlikte ele almalıyız.” diyerek düşüncelerini bildirdi.

Dışişleri bakanlarının, Çin’in iddialı askeri gelişmelerini, teknolojik ilerlemelerini ile büyüyen siber ve hibrit faaliyetlerini değerlendirdikleri kaydedildi. NATO’nun dirençlilik kurallarına uymanın, teknolojik üstünlüğünü korumanın önemini vurguladılar.

Savaş ile Otoriter Rejimlere Bağımlılıklar Sorgulandı

Hint-Pasifik bölgesindeki ortaklarla ve Avrupa Birliği (AB) ile iş birliğini güçlendirmeye devam etmenin önemine de dikkat çektiler. Stoltenberg, Ukrayna’da süregelen savaşın Rus gazına tehlikeli bir bağımlılık oluşturduğunu gösterdiğini savundu.

Savaşın aynı zamanda tedarik zincirleri, teknoloji veya altyapı için Çin başta olmak üzere diğer otoriter rejimlere olan bağımlılıkların değerlendirilmesi için gerekçe olacağını savundu.

GCM Yatırım Banner

Çin ile ticari ve ekonomik ilişkilerin kurulmaya devam edeceğini paylaşan Stoltenberg, ancak bağımlılıkların farkına varılması, kırılganlıkların azaltması ve risklerin yönetmesi gerektiğine işaret etti.

Bosna Hersek, Gürcistan ve Moldova Desteklenecek

Bakanlar Kurulu’nun son oturumuna Bosna Hersek, Gürcistan ve Moldova’nın dışişleri bakanlarının katıldığının bilgisi verildi. NATO müttefiklerinin üç ülkenin ortaklarına özel desteği artırma konusunda söz verdiği açıklandı.

Bahsi geçen desteklerin güvenlik ve savunma kurumlarını iyileştirmek için kapasite geliştirme, reform, eğitim gibi alanlarda olacağına dikkat çekildi.

Yapılan yazılı açıklamada NATO dışişleri bakanlarının Salı günü Ukrayna’nın acil ihtiyaçlarının yanı sıra uzun vadeli desteği ele almak için Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile bir araya geldikleri bildirildi.

Müttefiklere Finlandiya ve İsveç’in de Katıldı

Müttefiklerin, Ukrayna’ya sürekli askeri destek ve özellikle de ek hava savunmalarının gerekli olduğu konusunda anlaştıkları belirtildi. Ayrıca Ukrayna’ya yakıt ve jeneratörler de dahil olmak üzere ölümcül olmayan yardım sağlayan NATO’nun Kapsamlı Yardım Paketine ek katkıları olacağı duyuruldu.

NATO dışişleri bakanlarının İttifaka davetli olarak ilk toplantıları olan bakanlar düzeyindeki tüm oturumlardaki Müttefiklere Finlandiya ve İsveç’in de katıldığı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.