Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO: Ukrayna’ya Verdiğimiz Desteğin Bedelini Ödeyeceğiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, çok zor olsa da ittifak liderleri olarak Kiev hükümetine destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.
NATO: Ukrayna’ya Verdiğimiz Desteğin Bedelini Ödeyeceğiz
HABER GİRİŞ

Altı aydan fazla zamandır devam eden Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyanın ana konusu olmayı sürdürüyor. Avrupa’da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en kötü durum olarak nitelendirilen Ukrayna savaşı, beklenenden daha uzun sürdü.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Batı’dan aldığı destekle mücadele gücünü artırırken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hedeflerine ulaşma umudu bir miktar gecikti. Avrupa Birliği ülkeleri, Ukrayna’nın ayakta kalması için sayısız yardım yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’ya yardım sağlamaya devam etmenin gerekli olduğunu dile getirdi. Öte yandan bunun zor olacağını, Almanya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer Avrupalı müttefiklerin, Kiev hükümetine verilen desteğin bedelini ödemek zorunda kalacağını belirtti.

Ukrayna’ya askeri yardım sağlamanın çok çalışma gerektirdiğini fakat ittifak liderleriyle birlikte destek sağlama konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

Önümüzdeki kışın zor geçeceğini belirten Stoltenberg, “Yaptırımlar ve tabii ki Rusya’nın enerjiyi silah olarak kullanması nedeniyle Ukrayna’ya verdiğimiz desteğin bedelini ödeyeceğiz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Yapılacak en iyi şeyin Ukrayna’ya askeri, mali, insani ve ekonomik destek sağlamak olduğunu ifade eden isim, bunun yıllarca sürebileceğini, NATO olarak hem tansiyonun artmamasını sağlamak hem de Ukrayna’yı desteklemek gibi iki önemli görevleri olduğunu anlattı.

Rusya’nın Kaderi Tersine mi Döndü?

Jeopolitik analiz ve düşünce kuruluşu olan Royal United Services Enstitüsü’nde görevli Sam Ramani, savaşın başlamasından bu yana Rusya’nın planlarında bir terslik olduğunu öne sürdü.

İlk aylarda Rusya’nın kalesinin güney Ukrayna olduğunu, çok hızlı bir şekilde Herson’u ve Zaporizhzhia’nın büyük kısmını kontrol altına aldıklarını söyledi. Bunun yanında Karadeniz kıyılarının neredeyse tümünün kontrolünü ellerinde tuttuklarını ve Ukrayna’dan tahıl ve diğer ürünlerin ihracatını engellediklerini anımsattı.

Ancak şu anda tablonun tam tersi bir görünüm çizdiğini belirten Ramani, Rus birliklerinin daha yavaş ilerlediğini sözlerine ekledi.

ABD merkezli Dış Politika Araştırma Enstitüsü üyesi Max Hess de Ukrayna’nın Kherson, Mykolaiv, Dnipropetrovsk cephelerinin hiçbirinde büyük ilerlemeler görmediklerini belirtti.

Durumun birçok açıdan daha kötüye gideceğini söyleyen Hess, bu yılın başlarında yapılan ateşkes müzakerelerinin askıya alındığını hatırlatarak, yeniden başlaması için de bir gelişme olmadığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.