Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NATO Genel Sekreteri, Türkiye’nin DEAŞ’la Mücadelede Önemini Yineledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin terör saldırısına en fazla maruz kalan müttefik olduğunu ve DEAŞ’la mücadelede çok etkin bir rol oynadığını belirtti.
NATO Genel Sekreteri, Türkiye’nin DEAŞ’la Mücadelede Önemini Yineledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, daha önceki konuşmalarında da ifade ettiği gibi Türkiye’nin DEAŞ le mücadelede çok önemli bir müttefik olduğunu söyledi. “Türkiye’nin sağladığı altyapı olmasaydı, DEAŞ’a karşı elde ettiğimiz başarıyı sağlamak mümkün olmazdı.” diyen Stoltenberg, Libya meselesine de değindi.

Jens Stoltenberg NATO ile AB’nin hibrid tehditler ve siber saldırılar başta olmak üzere birçok alanda işbirliği yaptığını söyledi.

NATO-AB İlişkilerAB ile yürütülen ilişkilerin daha önce hiç olmadığı kadar iyi olduğunu belirten Stoltenberg, terörle mücadelede birlikte hareket edilmesi gerektiğini dile getirdi. Transatlantik bağların zayıflaması durumunda Avrupa’nın zarar görüp bölüneceğini ifade etti. Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki ilişkilerin önemli olduğunu söyleyen genel sekreter, bazı konularda görüş ayrılıkları olduğuna dikkat çekti.

Ticaret, iklim değişimi ve İran nükleer anlaşması gibi konularda fikir birliğine varılmasa da barış ve güvenlik gibi ortak çıkarların korunduğunu kaydetti. Libya’da yaşanan iç karışıklığın çözülmesi konusunda Birleşmiş Milletler nezdinde yürütülen siyasi süreci desteklediklerini belirtti.

Türkiye’nin NATO’nun önemli bir müttefiki olduğunu söyleyerek, Suriye’deki gelişmelere değindi.

NATO-Türkiye İlişkilerMilletvekillerinin Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yönelttiği soruları yanıtlandıran Stoltenberg, ABD ile yapılan anlaşma sonrasında Suriye’deki çatışmaların azaldığını söyledi. Türkiye’nin en fazla terör saldırısına kalan müttefik olduğunu ve DEAŞ’la mücadelede çok etkin ve önemli rol oynadığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın NATO’nun Orta Doğu’da daha fazla rol almasına (NATOME) dair, açık fikirli olduğunu aktardı. Bu konunun NATO ittifakınca görüşüleceğini ifade etti. Irak’ta yerel kapasitenin güçlendirilmemesi halinde, ileride muharip güç olarak dönmek zorunda kalacaklarını, bu nedenle de yerel güçlere eğitim verebileceklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu