Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NATO, YPG Konusunda Türkiye ile Anlaşmazlığın Çözümüne Yeşil Işık Yakmadı

NATO Genel Sekreteri, Türkiye ile NATO arasındaki sorunların zirve sonunda çözüleceğine dair garanti veremeyeceğini söyledi.
NATO, YPG Konusunda Türkiye ile Anlaşmazlığın Çözümüne Yeşil Işık Yakmadı
Yorum

NATO Zirvesi İngiltere’nin başkenti Londra’da başladı. NATO’nun 70’inci kuruluş yıl dönümü zirvesi bugün ve yarın gerçekleşecek. 26 ülke liderinin katılacağı kritik toplantının ana gündem maddelerinden birisi YPG meselesi olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve öncesi yaptığı açıklamada NATO üyelerinin YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmelerini beklediğini, aksi takdirde atılacak her türlü hamlenin karşısında duracaklarını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ekim ayında Suriye’nin kuzeyinde başlattığı güvenlik koridoru operasyonunda, YPG’ye karşı verilen mücadele örgüt tarafından yeterince desteklenmiyor.

NATO Genel Sekreteri, Türkiye ile ittifak arasındaki anlaşmazlığın çözümü konusunda garanti vermedi.

NATO Genel Sekreteri Jens StoltenbergJens Stoltenberg zirvenin ilk gününde ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi. Ardından gazetecilerin Türkiye meselesinin çözümü ile ilgili yönelttiği soruya; “Böyle bir vaatte bulunmayacağım, tüm söyleyebileceğim, konu üzerinde çalıştığımız. Ama bu demek değildir ki, NATO’nun Baltık ülkelerini savunmak için planı olmasın.” şeklinde bir cevap verdi.

Stoltenberg, DEAŞ’la mücadelede Türkiye’nin aşırı derecede önemli bir ülke olduğunu ve buradaki üsler kullanılmadan terör örgütünü yenmenin mümkün olamayacağını söyledi.

Öte yandan Trump’tan tam tersi sözler geldi. Türkiye’nin Suriye’de çok iyi iş çıkardığını ve Barış Pınarı Harekatı’nı desteklediğini söyleyen Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok iyi anlaştıklarını anlattı. Türkiye’yi çok sevdiğini ancak NATO’da kalma konusunda müttefiklerin arasında anlaşma sağlaması gerektiğini belirtti.

DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’nin yakalanmasında Türkiye’nin destekçi bir tutum sergilediğini söyledi. Uzun zamandır iki ülke arasında gerilim yaratan S-400 konusu hakkında da açıklama yapan Trump, Türkiye’nin ABD’den silah almak istediğinde dönemin başkanı Obama tarafından engellendiğini, onların da Rusya’dan almak zorunda kaldıklarını aktardı.

Londra’daki liderler zirvesinin birçok bakımdan çok riskli olduğu belirtiliyor.

Macron NATO AçıklamaNATO’nun eski genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen; Türkiye, ABD ve Fransa’nın bu zirveyi altüst etme ihtimali olduğunu söyledi. Öncelikle Erdoğan’ın yaklaşımının yaratacağı gerginliği örnek gösteren Rasmussen, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözlerinin büyük tartışmalara yol açacağını söyledi.

Macron daha önce yaptığı konuşmada NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiğini söylemişti. Trump ise Macron’un bu sözlerini nahoş ve aşağılayıcı bulduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu