Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO/Stoltenberg: Batılı Ülkeler Çin’e Fazla Bağımlı Olmamalı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının, güvenlik ortamını uzun vadede değiştirdiğine dikkat çekti.
NATO/Stoltenberg: Batılı Ülkeler Çin’e Fazla Bağımlı Olmamalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşın olası sonuçlarını Çin’in de takip ettiğine dikkat çekti. Avrupa’da olanların Doğu Asya’da da olabileceğini belirten Stoltenberg, Batı’nın, Çin’e çok fazla bağımlı olmaması gerektiğini söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan NATO Genel Sekreteri, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla Avrupa’da başlayan savaşın güvenlik ortamını uzun vadede değiştirdiğini, “Rusya bedel mi ödeyecek yoksa ödülünü alacak mı” diye görmek için Çin’in gelişmeleri yakından izlediğini ifade etti.

Stoltenberg: Güvenlik Sorunu Küresel Boyutta

Avrupa’da olanların gelecekte Doğu Asya bölgesinde de olabileceği uyarısında bulunan Stoltenberg, Ukrayna’daki savaş sayesinde güvenliğin artık bölgesel değil, küresel olduğunu söyledi. Bu savaşla otoriter rejimlere olan aşırı bağımlılığın ortaya koyduğu tehlikeyi fark ettiklerini ve Rus gazı ithal etmenin ekonomik değil, siyasi bir mesele olduğunu aktardı.

Avrupa’nın Rus enerjisine bağımlılığının kırılganlık yarattığını belirten Stoltenberg, “Bu yüzden Çin veya diğer otoriter rejimlerle konusunda yine aynı hataya düşmemeliyiz. İthal ettiğimiz ürünlere ve ham maddelere çok fazla bağımlı olmamalı, bize karşı kullanılabilecek kilit önemdeki teknolojileri satmaktan kaçınmalı ve kritik altyapılarımızı korumalıyız.” diye konuştu.

Buna rağmen Çin ile ekonomik ve ticari ilişkilerin sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Stoltenberg, ekonomik çıkarların güvenlik çıkarlarının önüne geçmemesi vurgusunda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Transatlantik ittifakın her zamankinden fazla önem taşıdığını söyleyen Stoltenberg, “NATO olmadan Avrupa’da güvenlik olmaz. Şimdi ittifakın ötesine bakma değil, ittifakımızı güçlendirme ve genişletme zamanıdır.” açıklamasında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.