Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

NATO Skandalın Ardından Türkiye’den Özür Diledi

NATO, Norveç'te yapılan tatbikat esnasında Atatürk'ü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan skandalın ardından özür mektubu yayınladı.

NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü), Norveç’te yapılan Trident Javelin tatbikatı sırasında, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan skandalın ardından açıklama yaptı. Olaya neden olan kişinin NATO çalışanı olmadığı belirtilirken Türkiye’den özür dilendi.

Konu ile ilgili kaynaklardan elde edilen habere göre, Mustafa Kemal Atatürk’ü düşman liderler arasında gösteren teknisyen, resmin kime ait olduğunu bilmediğini söyledi.

Edinilen bilgiye göre 8-17 Kasım tarihleri arasında, Norveç’te yapılan tatbikat esnasında iki farklı olay yaşandı. Ortak Harp Merkezi’ndeki (JWC) ilk olayda, simülasyonla ilgili arka plan belgeleri kapsamında, Düşman Liderler Biyografisi hazırlandı. Yapılan hazırlık esnasında bir teknisyen Atatürk’ün heykelini bu biyografiler arasına yerleştirdi. Ancak daha sonra yöneltilen sorulara, Atatürk’ün heykelini kim olduğunu bilmeden, “yanlışlıkla” koyduğunu söyledi. Simülasyona katılan Türk ekibin müdahalesi sonrasında, Atatürk’ün heykeli düşman liderler arasından kaldırıldı.

Skandalın ikinci kısmı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ile alakalı.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Norveç Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bir personel, Hollanda’daki karargahta, sanal sohbet mecrası altında Recep Tayyip Erdoğan adlı bir sahte hesap açtı. Bu personel açtığı sanal hesapta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşman ülke liderleriyle yakın ilişki içerisinde olduğunu söyledi. Olayın ortaya çıkmasının ardından, Norveç ordusuna bağlı olan sivil personel görevden alındı.

JWC Komutanı Andrzej Reudowicz, konuya ilişkin bir özür mektubu yayınladı.

NATO Genel Sekreteri Vekili Rose Gottemoeller ise çok üzgün olduklarını dile getirirken, örgütün konuya ilişkin bir açıklama yapacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşanan olayın ardından yaptığı konuşmada; NATO tatbikatında yer alan 40 tane Türk askerini çekme kararı aldıklarını söyledi. Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti; “Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin. Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz” dedi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle