Yatırım yapmaya başla!

NATO Ülkelerinin Savunma Harcamaları Salgın Nedeniyle Azalabilir

Ülkelerin kamu harcamaları salgınla mücadele nedeniyle artarken, NATO üyelerinin savunmaya daha az bütçe ayırmasından endişe duyuluyor.
NATO Ülkelerinin Savunma Harcamaları Salgın Nedeniyle Azalabilir

Koronavirüs pandemisi Aralık ayından bu yana tüm dünyanın tek gündemi. 292 bin insanın hayatını kaybettiği salın hastalık sadece sağlığı etkilemiyor. Bunun yanında gıda sıkıntısı, işsizlik, iflaslar ve ekonomik küçülme gibi bir dizi sorunu da beraberinde getiriyor.

Uzmanların dikkat çektiği bir diğer konu ise Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ülkelerinin savunmaya ayıracakları harcamalarda düşüş olma ihtimali. Bilindiği üzere ülkeler salgınla mücadele ederken, ekonomilerini ayakta tutmak için sayısız mali teşviki devreye soktu.

Özellikle Amerika’nın deyim yerindeyse kesenin ağzını açması ve tarihin en büyük desteklerini hayata geçirmesiyle savunmaya daha az bütçe ayırabileceği ihtimali değerlendiriliyor.

ABD hem 30 ülkeden oluşan NATO müttefikleri arasında, hem de dünyanın tüm ülkeleri arasında savunmaya en fazla bütçe ayıran ülke konumunda.
Askeri Harcamalar
Kaynak: Statista

ABD Başkanı Donald Trump, 2019 yılında NATO ülkelerini gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) %2’lik savunma harcama hedefine uymadıkları gerekçesiyle eleştirmişti. Hatta 2018 yılında bu oranın %4 olmasını önerdiği biliniyor. Ancak daha sonrasında bazı ülkelerin harcamalarını artırmasıyla bu tartışma alevlenmeden söndü.

2020 yılına geldiğimizde tüm dünya kendini bir anda daha önce hiç tanışmadığımız bir virüsle savaşırken buldu. Merkez bankaları faizleri düşürerek finans piyasalarına yardımcı olurken, hükümetler nakit desteği, kredi öteleme, işletmelere finansman desteği olmak üzere sayısız tedbiri devreye sokarak, kamu harcamalarını artırdı.

NATO Üyesi Ülkeler
Kaynak: NATO

Amerika bu konuda en dikkat çekici ülke oldu. ABD Merkez Bankası, piyasaya sağladığı likiditelerle bilançosunu 7 trilyon dolara yaklaştırdı. Nisan ayında ise yapılan harcamalara bütçede 738 milyar dolarlık bir açık meydana geldi.

Gelelim asıl konumuza… Uzmanlar, NATO ülkelerinin bu harcamalarının artması sebebiyle savunma bütçesinden daha fazla kesinti yapabileceğini düşünüyor. Elde edilen veriler geçen yıl üye ülkelerden sadece 9 tanesinin %2 hedefine ulaştığını gösteriyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, geçen yıl askeri harcamalarını geçen yıl artırsa bile ancak GSYH’nin %1,38 seviyesine ulaştı. Jacques Delors Merkezi müdür yardımcısı Nicole Koenig, salgının tüm ülkelerde savunma harcamalarını azaltacağını düşünüyor. Zaten %2 hedefini aşan ülke sayısının çok az olduğunu belirten Koenig, bu durumun NATO için kötü olacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yapılan video konferansta koronavirüs salgınının güvenlik kısmına olan etkilerine değindi.

Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Operasyonları Genel Sekreteri Jean-Pierre Lacroix ile birlikte Avrupa Birliği Savunma Bakanları video konferansına katılan Jens Stoltenberg, NATO ile AB arasındaki işbirliğinden memnun olduğunu söyledi.

Bu salgının güvenlik meselelerini yok etmediğini ve etmeyeceğini hatırlatan Stoltenberg, NATO’nun bu süreçte müttefiklerinin dayanıklılığını artırma çabası içinde olacağını dile getirdi.

İttifakın üye ülkelerin barışını ve güvenliğini sağlamak üzerine kurulduğunu belirterek, “İlgili üyelerimize ve ortaklarımıza yardım etmek, nüfuslarımızın dayanıklılığını güçlendirmek ve dezenformasyonla mücadele etmek için her zamankinden daha önemli.” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum