Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO: Rusya’nın Kaybı ABD’nin Çin’le Mücadelesini Kolaylaştırır

Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'da zayıflamasının ABD'nin Çin'e karşı koyma çabalarını yoğunlaştırmasına olanak sağlayabileceğini öne sürdü. Detaylar;
NATO: Rusya’nın Kaybı ABD’nin Çin’le Mücadelesini Kolaylaştırır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’da zayıflamasının ABD’nin Çin’e karşı koyma çabalarını yoğunlaştırmasına olanak sağlayabileceğini öne sürdü.

New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oturum aralarında Dış İlişkiler Konseyi’nin ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan NATO Genel Sekreteri, Perşembe günü ziyaretinin öncelikli hedefinin Ukrayna’ya desteği harekete geçirmek olduğunu söyledi.

ABD’ye Çin Tavsiyesi

Ukrayna’daki savaşın müttefiklere yönelttiği tehditle ilgili “Eğer ABD, Çin ile ilgili endişe duyuyorsa, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşı kazanmayacağını garantilemeli.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın savaşı kazanması durumunda NATO’nun Avrupa’nın ikinci büyük ordusuna sahip olacağını, Avrupa ülkelerinin son dönemde artırdığı savunma harcamalarıyla birlikte bakıldığında Çin ile ilgili daha az endişe duyulması gereken bir tablonun ortaya çıkacağını belirtti.

NATO Genel Sekreteri, Ukrayna’nın savaşı kazanmasını garanti altına almasının ABD’nin çıkarına olduğunu, bunun Çin ile baş etmesini kolaylaştıracağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sadece iki hafta önce Putin ve Xi tarafından ilan edilen sınırsız ortaklığa ve Asya-Pasifik’te Çin ve Rus kuvvetleri tarafından giderek sıklaşan ortak hava ve deniz devriyelerine de dikkat çekti.

“NATO Bölgesel İttifak Olarak Kalacak”

Kuzey Amerika ve Avrupa bölgesinin küresel tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirten Stoltenberg, bu nedenle NATO’nun Yeni Zelanda, Avustralya ve Japonya gibi ülkelerle ortaklıklar kurduğunu ancak bunun İttifak’ın buralara genişleyeceği anlamına gelmediğini söyledi.

Stoltenberg, “NATO, bölgesel bir ittifak olarak kalacak. Bu, NATO’nun Kuzey Amerika ve Avrupa ittifakı olarak kalacağı anlamına geliyor. Eğer bir genişleme olacaksa bu Avrupa ülkeleriyle olacak. NATO küresel kolektif savunma örgütü olmayacak.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.