Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Karar Değiştirdi: Türkiye Önemli ve Etkili Bir Üye

G20 Liderler Zirvesi’nde NATO müttefiklerinin toplantısına çağırılmayan Türkiye, bugün üyeliğine ilişkin olumlu mesajlar aldı. NATO Genel Sekreteri Türkiye’yi övdü.
NATO Karar Değiştirdi: Türkiye Önemli ve Etkili Bir Üye
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleştirilen NATO Parlamenterler Asamblesi (NATO-PA) 68. Genel Kurulu’nda konuşulan konu başlıkları arasında Türkiye de yer aldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya-Ukrayna çatışmasında Türkiye’nin bulunduğu konuma değindi.

NATO Genel Sekreteri, konuşmasında Türkiye’nin duruşu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarını takdir etti.

“Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasında, esir değiş tokuşlarında çok kilit ve önemli bir rol oynadı” diyen Stoltenberg, Türkiye’nin NATO üyeliğine değindi.

Geçen hafta G20 Liderler Zirvesi’nde NATO müttefiki ülkelerin bir araya gelerek Polonya’ya düşen Rus füzesi hakkında görüştükleri toplantıya Türkiye dahil edilmemişti.

Stoltenberg ise bugünkü ifadelerinde Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunun altını çizerek, “Türkiye NATO’nun önemli ve etkili bir üyesi” dedi.

GCM Yatırım Banner

İstanbul’da önceki hafta meydana gelen bombalı saldırıyı da gündeme getiren NATO Genel Sekreteri, “Türkiye terörizme karşı mücadelede de çok güçlü bir NATO ülkesidir. İstanbul’da vahşi bir terör saldırısı oldu. Bunu da kınıyoruz” şeklinde konuştu.

“Finlandiya ve İsveç’in NATO Üyeliği Süreci Artık Tamamlanmalı”

Konuşmasında Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği sürecine değinen Stoltenberg, iki ülkenin de Türkiye’nin istekleri doğrultusunda hareket etiğini savundu.

Stoltenberg “Finlandiya ve İsveç Türkiye ile imzaladıkları memorandumun gerekliliklerini yerine getirdi. Bu süreç artık tamamlanmalı” şeklinde çıkış yaptı. NATO Genel Sekreteri’nin açıklaması şöyle:

“Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerinin ülke meclislerinde onaylanma sürecinin sona erdirilmesinin zamanı geldi. Bu ülkeler, terörizmle mücadelesinde gelecekte de Türkiye ile en yakın şekilde çalışmaya devam edeceklerdir.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın