Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Genel Sekreteri: Ukrayna Savaşı Daha da Kötüleşecek

Zirve sonrası basın mensuplarının karşısına geçerek, açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya ile olası bir savaşı değerlendirdi.
NATO Genel Sekreteri: Ukrayna Savaşı Daha da Kötüleşecek
HABER GİRİŞ

İspanya’nın ev sahipliğinde Madrid’de düzenlenen 32. NATO Zirvesi sona erdi. Zirvenin son oturumunun ardından Genel Sekreter Jens Stoltenberg basın toplantısı düzenledi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya davet edilmesi kararını aldıklarını, resmi imza işlerinin ise Salı günü dışişleri bakanları tarafından yapılacağını söyledi.

Söz konusu ülkelerin NATO’ya katılmak için her hakka sahip olduğunu söyleyen Stoltenberg, yine de her olasılığa karşı hazırlanmaları gerektiğini belirtti.

Rusya ile NATO arasında bir savaş olabileceğini ifade eden genel sekreter, “Bunun yıkıcı ve çok daha kötü sonuçları olabileceğini biliyoruz” ifadesini kullandı.

Ukrayna’ya desteğin arttığını, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreçleriyle ilgili Rusya’nın atacağı adımlara karşı her türlü değişime hazır olduklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’da yaşananların, Rusya’nın tam olarak bir savaşa hazırlandığının göstergesi olduğunu kaydetti. Şu anda Avrupa’da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş bir savaş yaşandığını ve daha da kötüye gideceğini ifade etti.

Son 10 yılın en büyük küresel krizine karşı, NATO’nun insanların güvenliğini sağlamak, barış tesis etmek ve çatışmaları önlemek için çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Gıda krizine de değinen Stoltenberg, Ukrayna’da bekleyen tahılın deniz ve kara yoluyla çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü, bu hususta Türkiye’nin çok önemli rol oynadığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.