Yatırım yapmaya başla!

NATO Araştırması Sosyal Medya Şirketlerinin Kötüye Kullanım ile Mücadele Edemediğini Gösteriyor

NATO Stratejik Komuta Merkezi tarafından yapılan bir araştırma sosyal medya şirketleri ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.
NATO Araştırması Sosyal Medya Şirketlerinin Kötüye Kullanım ile Mücadele Edemediğini Gösteriyor

İnternet ortamında insanların en çok zaman geçirdiği yerlerin başında sosyal medya uygulamaları geliyor. Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp, YouTube, Snapchat ve TikTok gibi başlıca popüler uygulamalar dünya genelinde milyarlar ile ifade edilen kullanıcı sayısına sahip durumdalar. Hepsi birer dev olan bu sosyal mecralar sıkça kötüye kullanım, spam ve sahte hesapların varlığı ile gündeme geliyor. Şirketle bu tarz durumların önüne geçmek ve kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak adına sürekli önlem aldıklarını belirtiyor.

Yapılan araştırmalar ise şirketlerin ettikleri mücadelede istedikleri başarıyı elde edemediğini gösteriyor. Son olarak NATO Stratejik Komuta Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, sosyal medya platformlarının aldıkları tüm önlemlere rağmen sahte hesapların önüne geçemediğini ortaya koyuyor. Günümüzde popüler mecralarda halen çok sayıda yalan haberin dolaşması ve rahatsız edici içeriklerin bulunuyor olması NATO’nun yaptığı bu araştırmayı doğrular nitelikte.

NATO’dan Dikkat Çeken Araştırma

NATO’dan Dikkat Çeken Araştırma

NATO Strateji Komuta Merkezi’nde bulunan araştırmacılar yılın Mayıs ve Ağustos ayını kapsayan bir çalışma yaptı. Çalışmada sahte hesap ağlarına girmenin ne derece zor olduğu incelendi. Kurulan ekip Facebook, Instagram, YouTube ve Twitter gibi popüler mecralarda sahte hesaplar açtılar. Bunun için yapılan harcamanın ise yaklaşık 300 euro olduğu belirtiliyor. Bu para karşılığında hesaplara 3.500’den fazla yorum, 25 bin b eğenme ve 20 bin görüntüleme sayısı elde edildi.

Üstelik daha sonra açılan 19 binden fazla sahte sosyal medya hesabı ile manipülasyon içerikli faaliyetler yürütüldüğü belirtiliyor. Aradan geçen zaman içerisinde bu hesapların büyük bölümüün halen açık olduğu dikkat çekiyor. Buradan yola çıkan araştırmacılar sosyal medya sitelerinin önlem almada yetersiz kaldığını ifade ediyor. Aradan üç hafta geçmesine rağmen sahte hesapların %95’inin halen açık olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve “Bu deney ve son iki yıl boyunca yaptığımız diğer çalışmalara dayanarak, Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube’un platformlarındaki sahte hesaplarla hâlâ yeteri kadar mücadele etmediğini düşünüyoruz” diye konuştular.

Şirketler Sahte Hesapları Kaldırdığını Açıklıyor

Şirketler Sahte Hesapları Kaldırdığını Açıklıyor

Geçtiğimiz günlerde Facebook, Twitter ve Instagram gibi başlıca sosyal medya platformları belirli zaman aralıkları ile sahte hesaplara karşı mücadele ettiklerini ve çok sayıda hesabı kaldırdıklarını açıklamıştı. Sadece Facebook’un bu yılın ilk çeyreği içerisinde 2.2 milyar sahte hesabı uzaklaştırdığını açıkladığı biliniyor. Şirket konuya ilgili açıklamasında “Sahte hesap taktikleri tüm sektörün karşı karşıya kaldığı zorluk olmaya devam ediyor. Her gün sahte hesaplar bulmak ve kaldırmak için büyük yatırımlar yapıyoruz.” ifadelerinde bulunmuştu.

Facebook bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber geçtiğimiz haftalarda bir rapor daha yayınlanmıştı. Raporda Nisan ve Eylül ayları arasında tüm platformlarda toplamda 3.2 milyar sahte hesabın daha kaldırıldığına yer verildi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayının 1.55 milyar olduğu biliniyor. Yine bir diğer sosyal medya platformu Twitter da kullanıcı verilerinin sızdırıldığı gerekçesiyle özür açıklaması yapmıştı.

Sosyal medya şirketleri sayısı milyarları bulan sahte hesapları kaldırıyor olmasına rağmen NATO bünyesindeki araştırmacıların yaptığı çalışma henüz yeterince başarılı olunmadığını gösteriyor. Önümüzdeki günlerde sosyal medya devlerinin sahte hesaplara ve kötüye kullanımla ilgili ne gibi önlemler alacağını izleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum